След среща между представители на НОИ, Главна инспекция по труда, НАП, Криминална полиция и прокуратурата стана ясно, че институциите ще затегнат контрола над осигурителните измами.
През първите два месеца на годината органите са направили проверка за осигурителни измами и са стигнали до 1206 случая на работещи лица без трудови договори. Само за около 10 работни дни са изплатени забавени заплати за около 7 милиона лева, каза ръководителят на Главна инспекция по труда Румяна Михайлова.
Ръководителят на осигурителния институт Христина Митрева заяви, че трябва по-добра координация между органите, за да се спрат измамите с осигуровки и социални плащания. Според нея трябва да се сключи споразумение между НАП, НОИ и Главна инспекция по труда и прокуратурата, Криминална полиция, НЗОК и Дирекция „Медицински одит" към здравното ведомство. Целта е всички тези институции да упражняват постоянен контрол върху рисковите фирми, за които има данни, че системно нарушават трудовото и осигурителното законодателство.
Според нея е много важно да се изработи рисков профил на фирмите, които са недобросъвестни работодатели и бавят сключването на договори, плащането на заплати или пък често техни служители излизат в болнични и в майчинство. За рисков осигурител ще се счита фирма, чиито служители на 90% са осигурени на минимална работна заплата, а жените, излизащи в майчинство, или служителите, които предстои да бъдат уволнени, получават голямо увеличение на заплата, например 2000 лв. За тях ще има специален регистър, в чието попълване ще участват ресорните институции. Христина Митрева е на мнение, че тези фирми трябва да се оповестят публично.
Ръководителят на НОИ призна, че институциите нямат възможност да отделят допълнителен капацитет и средства, но предлага да се създаде консултативен съвет за борба с осигурителните измами към социалния министър Тотю Младенов. Тепърва ще има още проверки, за да се ограничат осигурителните измами, които са нови като практика, но са с все по - ширеща се популярност. Христина Митрева заяви, че има фирми, които съществуват само за да точат от фондовете на държавата.
Ще се следят и лекарите, които издават болнични листове. Има данни за медици, които издават болнични листове с едни и същи диагнози на персонала от едни и същи фирми. Митрева е на мнение, че обезщетенията за временна нетрудоспособност трябва да се плащат само при платени осигуровки, за да се спре този вид злоупотреби.Има случаи на лица, които не се работят в дадена фирма, но се водят във временна нетрудоспособност, което е злоупотреба с лични данни.
Директорът на Главна дирекция „Криминална полиция" комисар Ангел Антонов обясни, че се водят досъдебни производства за осигурителни измами. Проверките още текат, но са установени нарушения за „милиони левове".