Въпреки заплахите на Русия за ново нападение срещу Киев, Европейският съюз остава твърд в позицията си и няма да промени присъствието си в украинската столица, заяви представителят на Европейската комисия Ануар Ел-Ануни.
Европейският съюз няма да евакуира дипломати от Киев, въпреки заплахите от Москва.
„Позволете ми да повторя нашата позиция по този въпрос. Публичните заплахи на Русия да атакува Киев са част от нейните безразсъдни тактики за ескалация... Що се отнася до нас, ЕС, ние няма да променим позицията или присъствието си в Киев“, заяви Ел-Ануни.
Той подчерта, че „Русия за пореден път безобразно се опитва да обвини Украйна за собствената си завоевателна война.“
„Руските атаки, за съжаление, са ежедневна реалност в Киев и другаде в Украйна... През последните години Русия вече е нанесла щети на няколко дипломатически мисии в Киев, включително на Делегацията на ЕС, с безразсъдните си атаки.
Русия атакува Киев и други градове в Украйна ежедневно, убивайки невинни цивилни“, заяви говорител на Европейската комисия.
Ел-Ануни заяви, че „въпреки дългогодишните усилия на Украйна да призове за прекратяване на огъня и мир, включително неотдавнашното предложение на президента Зеленски, Русия никога не е показвала сериозно намерение да спре войната, а вместо това продължава с ескалацията и убийствата“.
Според съобщенията Русия е призовала чужди държави да евакуират предварително дипломатите си от Киев „в случай, че Украйна се опита да провали честванията“ на 9 май в Москва.
Припомняме, че в отговор на едностранното обявяване на прекратяване на огъня от Русия за 8-9 май, Украйна призова за незабавно прекратяване на военните действия с Русия, считано от сряда вечерта. Този призив беше подкрепен и от западните партньори на Украйна, по-специално Германия и Норвегия.
На 6 май украинските военновъздушни сили съобщиха, че Русия е започнала по-нататъшни въздушни удари още от първите часове“.
Естонският външен министър Маргус Цахна заяви, че отхвърлянето на предложеното от Украйна прекратяване на огъня от Русия потвърждава липсата на интерес на Москва към истински мир.