Източна Европа и Централна Азия са засегнати от световната криза повече от всеки друг регион на света. Но България е пример за страна, в която свиването на разходите за основни нужди е тревожно. Това се отбелязва в нов доклад на Световната банка (СБ).
В доклада на финансовата институция се посочва още, че наред с Армения и Черна гора, България е една от страните в региона, където най-много хора са пострадали от намалели доходи. Въпреки че на пръв поглед безработицата в страната не е особено голяма, хората страдат от масивно обедняване. Броят на тези, чийто доходи са намалели рязко, въпреки че те са продължили да работят, е 6 пъти по-голям от броя на останалите без работа, се казва в документа.
В България сред бедните домакинства, засегнати от кризата, 20 процента са намалили посещенията си при лекар, дори когато в семейството е имало болни. Тридесет и шест процента от по-бедното население на България например са престанали да купуват предписаните им лекарства.
Друга засегната от кризата и безпаричието сфера е образованието. Според доклада на финансовата институция хората в България са успели да продължат да изпращат децата си на училище, но всички образователни екстри са отпаднали. Тези принудителни образователни лишения можело да имат за резултат по-ниски квалификации и бъдеще с по-ниски доходи за сегашните ученици.
Повечето от анализираните в доклада на Световната банка държави са опазили разходите за образование по време на кризата, но не и нашата страна.
Според изводите в доклада правителството не само не е направило достатъчно за облекчаване на ефекта от кризата, но е добавило към бремето.