Външният министър Николай Младенов не смята, че България може да се ангажира с преки военни действия в Либия на този етап.
По думите му страната ни ще участва само в усилията, с мандата на Съвета за сигурност на ООН и договорените в рамките на НАТО и на ЕС. Това обаче означава, на първо място, "предоставянето на помощ евентуално за хуманитарната ситуация в Либия, както и подпомагане на евакуацията на хора, които искат да напуснат страната".
Великобритания, Франция, Норвегия, Дания, Канада и Белгия вече официално обявиха, че обсъждат участието на техни изтребители в нанасянето на въздушни удари срещу силите на Муамар Кадафи в Либия.
"Още тази сутрин аз инициирах процес на пълен преглед на системата, която трябва да въведем, за да се спазват санкциите срещу режима в Либия. За нас основен приоритет остава хуманитарната ситуация в страната на първо място, както и спирането на огъня между режима на полк. Кадафи и силите в Бенгази", заяви Младенов.
ООН наложи санкции на Джамахирията с резолюция от 26 февруари, а с новата резолюция го разшири. Санкции бяха наложени и с решение на Европейския съюз.
"Може би най-важният елемент на резолюцията вчера е не само нейното бързо приемане, но и ясното послание към всички граждани на Либия, че териториалната цялост на страната остава приоритет и че нито международната общност, нито НАТО имат намерение да окупират части от територията на Либия", заяви Младенов.
Той коментира още, че не вижда връщане назад за режима на Кадафи.