НОВИНИ


Въпреки Путин: Без референдум в Армения за присъединяването към ЕС

0 669 01.06.2026
Въпреки Путин: Без референдум в Армения за присъединяването към ЕС
БГНЕС Редактор: Ивайло Александров

Премиерът на Армения Никол Пашинян отхвърли призива на руския президент Владимир Путин да свика референдум за присъединяването на страната към Европейския съюз.


От Кремъл съобщиха, че Владимир Путин и Никол Пашинян са разговаряли днес по телефона. Путин е поздравил Пашинян за рождения му ден и двамата са обсъдили резултатите от приключилата миналата седмица среща на Евразийския икономически съюз в Казахстан.

 

Там руският президент призова арменския премиер да свика възможно най-скоро референдум по въпроса за присъединяването на Ереван към Евросъюза и напомни, че евентуалното членство в Общността прави невъзможно оставането на страната в Евразийския икономически съюз. В същото време руските власти наложиха забрана върху вноса на редица стоки от Армения, а руският посланик в Ереван беше извикан в Москва за консултации.

 

В публикувано в социалните мрежи видео Никол Пашинян заяви, че отношенията с Русия са в „етапна трансформация“. Той изрази надежда, че „новите отношения с Москва ще бъдат успешни, защото двустранните връзки са открити и искрени“.

 

Междувременно Европейският съюз обвини Русия в опит да навреди на арменската икономика и да повлияе на парламентарните избори в страната, които са насрочени за неделя, 7 юни.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама