Нашествието на марокански скакалци в Благоевградска област се разраства. След като преди дни частично бедствено положение беше обявено в община Петрич, същата мярка вече е в сила и за три села в община Сандански. Причината е бързото разпространение на вредителите, които засягат хиляди декари пасища и земеделски земи.
Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Плоски, Ладарево и Джигурово, съобщи секретарят на община Сандански Панчо Панчев.
Засегнатите площи нарастват
Третирането на терените е започнало от землището на село Плоски, където първоначално са били установени около 800 декара засегнати площи. В хода на обработките обаче са открити нови огнища и към момента третираните терени вече достигат около 1400 декара.
След приключване на работата в района на Плоски екипите ще продължат към Ладарево и Джигурово. Там първоначалните оценки сочат още около 1200 декара засегнати площи.
Така общата територия, засегната от мароканските скакалци в община Сандански, вече достига около 2600 декара.
По думите на Панчев обявяването на частично бедствено положение е необходимо, за да може общината впоследствие да кандидатства за възстановяване на направените разходи чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане.
След Петрич и Сандански обяви бедствено положение
Само преди дни частично бедствено положение беше въведено и в община Петрич. Там вредителите засегнаха около 1500 декара земеделски площи в районите на селата Генерал Тодоров и Марикостиново.
Най-тежко беше положението край Генерал Тодоров, където пораженията обхванаха около 1200 декара. В Марикостиново засегнатите площи бяха около 300 декара.
Заради разпространението на насекомите областният кризисен щаб в Благоевград проведе извънредни заседания, за да координира действията на институциите в двете общини.
Какво представляват мароканските скакалци
Мароканският скакалец е един от най-опасните земеделски вредители в Европа, Близкия изток и Централна Азия. При масово размножаване насекомите образуват огромни популации, които могат за кратко време да унищожат тревна растителност, пасища, фуражни култури и земеделски насаждения.
Те се хранят с листа, стъбла и млади растения, а при висока численост могат да оставят цели площи без растителност. Специалистите предупреждават, че рояците могат да изминават десетки километри дневно и бързо да се разпространяват в нови райони.
Именно затова борбата с вредителя трябва да започне още в ранните етапи на развитието му, преди популацията да достигне размери, които трудно могат да бъдат овладени.
Продължават обработките
От община Сандански съобщават, че са осигурени необходимите препарати, техника и водоснабдяване за обработка на засегнатите райони. Дейностите се извършват в пресечени и труднодостъпни терени.
Според местната власт при подходящи метеорологични условия обработките могат да приключат в рамките на следващите един-два дни. Еднакъв препарат и метод на третиране ще бъдат използвани както в община Сандански, така и в община Петрич.