НОВИНИ


Страх и недоверие: Нападнаха екип за погребения на жертви на ебола в Конго

0 2166 04.06.2026
Страх и недоверие: Нападнаха екип за погребения на жертви на ебола в Конго
Редактор: Констанца Илиева

Жители на източната част на Демократична република Конго са нападнали специализиран екип, натоварен с погребването на жертви на ебола, съобщи здравното министерство на страната. Инцидентът поражда сериозни опасения за по-нататъшно разпространение на вируса на фона на нарастващия брой заразени.


Нападението е станало в понеделник в град Катана, провинция Южно Киву, район под контрола на бунтовническата групировка AFC/M23. След атаката здравните служители били принудени да изоставят ковчега, а тялото било поето от местни жители.

 

Според експертите това е изключително рискова практика, тъй като телата на починалите от ебола остават силно заразни и могат да се превърнат в източник на нови инфекции.

 

Властите не съобщават какво е предизвикало нападението. Случаят обаче показва колко трудно остава овладяването на епидемията в райони, където част от населението не вярва на здравните институции и мерките срещу заболяването.

 

Същия ден е регистриран и друг инцидент в град Буния, столицата на провинция Итури, където за първи път бяха установени случаи на щама Бундибугьо. Там местни жители са нападнали екип за борба с ебола на гробище, като най-малко четирима души са били ранени.

 

По данни на здравните власти потвърдените случаи на ебола в страната вече са 363, а починалите са 62. През последните дни се отчита устойчиво увеличение на броя на заразените, което засилва тревогите от по-широко разпространение на вируса.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама