“Само докато изляза до пазара и се върна обратно, що упреци, що обиди, даже и от “наши”. Била съм от БСП! Какво като съм от БСП? Взех решение веднага когато полицията ме помоли да се настани в дома ни.”
Това обясняваше разпалено пенсионерката Боянка Качарова, която е член на партията столетница. Сега съпартийци я упреквали, че подслонила премиера Борисов, пише Труд.
Тя и съпругът й Петър признаха, че вътрешният министър Цветан Цветанов ги наградил с по две минимални заплати, задето предоставили дома си на властта. И лично им се обаждал 2 пъти, за да им благодари.
Рикоширал куршум е пробил стъклото на стълбището на блока на семейство Качарови. Зейнала е дупка само на метър от прозорците на фамилията, зад които през тягостните две денонощия хората са посрещнали главния секретар на МВР Калин Георгиев и екипа му, ръководил операцията, премиера Бойко Борисов, кмета на Сливен Йордан Лечков, окръжния прокурор Пламен Стефанов и петте от освободените банкови служителки. Именно там изплакали първите си сълзи. Качарови притежават 2 апартамента на втория етаж в блока. В левия от тях се е нанесъл кризисният щаб на полицията. През двете денонощия в жилището се събирали и по 40 души.
Сандвичи със сирене за премиера
“Имахме само два хляба и половина. Нямаше как да пазаруваме”, обясни Петър Качаров. Той обаче никога няма да забрави пристигането на премиера Борисов. “Той дойде около 22 ч и стоя около час и половина. Тогава вече бяха започнали преговорите. Човекът каза: Никакви жертви, да не се стреля, спомни си Качаров. Домакините го почерпили със сандвичи със сирене, които приготвили на тостера.
Когато похитителят започнал да освобождава заложничките, веднага ги настанявали в жилищата на Качарови.
“Жените плачеха, прегръщаха се. Някои не можехме да ги накараме да се качат по стълбите, трепереха целите. Не говореха, просто плачеха”, разказа Петър Качаров. И добавя, че никой от щаба не мигвал и за секунда. “Не знам как издържаха, аз лично изпих 15 кафета”, казва Качаров.
Подписка в защита на похитителя
В родното село Кортен на похитителя Стефан Стефанов инициативен комитет откри подписка в негова защита. Във фейсбук бе създадена страница в подкрепа на Стефан. Срещу него е повдигнато обвинение за въоръжен грабеж в особено големи размери, придружен с опит за убийство, за вземане назаложници и носене на боеприпаси не по надлежния ред. Законът предвижда наказание от 15 до 20 г. или доживотен затвор.
Простреляният охранител е във ВМА
Три критични дни очакват охранителя Станчо Станев, който бе прострелян от похитителя в банковия клон в Сливен. Заради очакваните усложнения мъжът бе транспортиран в нощта срещу събота в столичната Военномедицинската академия (ВМА).
Куршумът, изстрелян от терориста, е минал отляво през белия дроб, диафрагмата, стомаха и слезката на Станчо и е излязъл. Тъй като слезката е засегната, се е стигнало до тежък кръвоизлив. Лекарите от Сливен се борили с него, но увреждането на белия дроб било много тежко. “То е причина за невъзможността на пациента да диша сам, затова е поставен на изкуствено дишане”, каза доц. Николай Петров, началник на реанимацията във ВМА. За Станчо, който е поставен в медикаментозна кома от лекарите, за да се стабилизира по-бързо организмът му, следващите дни ще са от изключително значение. Докторите се въздържат от прогнози. (Труд)