Страните от "средната вълна" на разширение на ЕС станаха пълноправна част от Шенгенската зона. Извън нея са България и Румъния; Кипър, а също Великобритания и Ирландия.
Притежателите на шенгенски визи вече ще могат безпрепятствено да пътуват по цяла Европа от Португалия на югозапад до Естония на североизток. Още вчера бе премахнат граничния пункт между Словакия и Австрия. На тържествената церемония присъстваха словашкият премиер Робърт Фицо и австрийският му колега Алфред Гузенбауер. От тази нощ към Шенгенската зона освен трите балтийски страни Литва, Латвия и Естония, се присъединяват още Унгария, Малта, Словакия, Словения, Полша и Чехия. В тази връзка във всички държави ще се проведат празнични мероприятия. Общо 24 европейски страни влизат в Шенгенската зона - 22 от ЕС плюс Норвегия и Исландия, които не са членки на съюза. Първоначално отпада паспортният контрол при преминаването на морските и сухопътни граници между тези държави. От края на март същият правила ще бъдат въведени и на летищата. На тържествената церемония на австрийско-словашката граница канцлерът на Австрия Гузенбауер приветства решението за разширяването на Шенгенската зона, отхвърляйки страховете, че това може да доведе до увеличаване на престъпността в Австрия. От Европейската комисия заявиха, че за засилване на сигурността на новите общоевропейски граници ще бъдат изразходвани около 1 милиард евро.
Новите правила обаче не важат за България и Румъния, които са най-новите страни-членки и ще се опитат да влязат в Шенгенското пространство през 2011 г. Всъщност определен определен срок за влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство няма, заяви Фризо Роскам Абинг - говорител на зам.-председателят на Европейската комисия Франко Фратини, който отговаря за правосъдие, свобода и сигурност. Кипър, който също се присъедини към ЕС през 2004 г., но реши да запази граничния контрол. Великобритания и Ирландия също се въздържат от присъединяване към Шенгенската зона.