НОВИНИ


Пак сме челници по...безработица

14 5307 02.04.2011
Пак сме челници по...безработица

България е в челната тройка на Европейския съюз по бързо растяща безработица. От февруари 2010 до февруари 2011 г. делът на останалите без работа у нас се е увеличил от 9.4 на 11.6%, става ясно от данните, които Евростат разпространи вчера.



Подобни "постижения" в ЕС имат само още две държави, в които обаче се прилагат планове за финансово спасяване. Това са Ирландия, където скокът за година е от 13 на 14.9%, и Гърция - с бум от 10.2 на 14.1%, пише Сега.

Друга лоша новина е, че вече 12-и пореден месец безработицата в България остава по-висока от средната за ЕС (9.9% за февруари). До пролетта на миналата година делът на безработните у нас бе под средния за общността.

Февруарските данни на Евростат показват, че броят на безработните у нас расте опасно и вече е към 400 000. За януари например нашата Агенция за заетостта обяви, че без работа са 9.78%, или 362 447 души. Националният статистически институт пък измери за същия месец 11.2%, или малко над 380 000 българи без препитание.

Такава високи нива на безработица у нас не е имало от 2004 г. насам, когато НСИ отчете 12.1% за годината. При това според Българската стопанска камара статистиките на НСИ и на Агенцията за заетост не ловят обезкуражените и хората, които никога не са стигали до бюрата по труда. БСК твърди, че реално българите, които нямат трудови доходи, са поне 15-16 %.

Данните не са изненадващи. От БСК вече предупредиха, че някои отрасли още са в рецесия, а несигурните и хаотични действия на правителството възпират бизнеса да отваря нови работни места и могат да отблъснат инвеститорите. Макроикономистите пък не спират да повтарят, че икономиката може и да се съживява, но истинският край на икономическата криза е тогава, когато армията на безработните започне да намалява.

В повечето страни от ЕС безработицата се топи, а в 18 държави е по-ниска, отколкото в България, показват данните на Евростат за февруари. В Холандия и Австрия например неработещите са под 5%, в Чехия и Румъния са под 7%.

Утешително е все пак, че сме далеч по-добре от Латвия (със 17.3% ) и Литва (17.4%), и от Испания, където всеки пети (20.5%) е без заплата. Другата неприятна тенденция у нас е, че младежката безработица расте прекалено бързо. Ако динамиката не се промени, скоро всеки трети българин под 25 г. ще е в графата "незает". Само за година делът на неработещите сред младите се е увеличил от 22.2 на 28.8%. (Сега)
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама