Който работи много, ще получава повече, зарече се здравният министър.
През 2012-а година в отделни университетски болници в страната поетапно ще отпадат клиничните пътеки, обяви по НТВ министърът на здравеопазването Стефан Константинов. На тяхно място ще бъдат въведени така наречените диагностично свързани групи, чрез които ще се определя колко да се плаща за всеки отделен пациент.
"В Америка, както и в Европа, хората се обръщат към съвременните системи, които мерят от една страна болните със съответните им тежести, разходите на болниците, всичко това се изчислява и така се плаща на съответната болница. Онези здравни заведения, които правят по-тежки операции, получават повече пари", каза Константинов.
По думите му, ако това се случва и у нас, лекарите ще пишат реалните диагнози на пациентите и ще могат да се следят разходите, които правят.
Аз съм абсолютен реформатор, понякога искам да се случват нещата по-бързо, отколкото обществото е готово да приеме. Допреди 10 години в България се работеше с бюджети. Тогава постепенно се въвеждаха клиничните пътеки, те са около 300. В един момент започнаха да минават прекалено много хора по тези пътеки. Клиничните пътеки не държаха никаква сметка за това колко са реалните разходи на болницата, коментира още Константинов. Той посочи, че докато сега болницата има сметка да вкара пациент по клинична пътека, следващият месец пак да мине той по пътека, при ДСГ, където има тежки случаи, болницата ще си получава парите за това, а пациентът ще е доволен, че му е свършена работата.