СВЯТ


Спецслужби в Минск автори на атентата в метрото?

2 5254 12.04.2011
Спецслужби в Минск автори на атентата в метрото?

Атентатът в Минск заема водещи места в световните медии, повечето от които изразяват недоумението си за случилото се. Поради липса на официални версии преобладават конспиративни хипотези, които се обединяват около версията, че от този атентат властта в Минск ще потърси дивиденти.


Британската преса, отличаваща се с особена нетърпимост към авторитарните режими, охотно подчертава, че атентатът е станал в държава, която не напразно наричат „последната диктатура в Европа”. Вестник Guardian напомня, че през декември 2010 година Александър Лукашенко жестоко се разправил с изявите на опозицията в нощта след президентските избори. Самият белоруски държавен глава още вчера намекнал, че взривът на станция „Октябрьская" са могли да го организират противници на режима, при това не без помощта на „външни сили”. Лукашенко заповядал на Комитета за държавна сигурност да анализира възможната връзка между терористичния акт в метрото и взрива на 4 юли 2008 година, когато в Минск сработи взривно устройство по време на честването на Деня на независимостта.

Вестник Independent отбелязал, че „в Беларус ислямският сепаратизъм няма история, а прозападните опозиционни сили едва ли ще използват методи, насочени против гражданското население”. Изданието съобщава с позоваване на Twitter и блогове, че „мнозина опозиционно настроени балоруси изказали подозрения за причастност на белоруските спецслужби или за още по-циничен заговор като вероятна причина за терористичния акт в метрото”. Вестникът разглежда инцидента на фона на социално-политическите сътресения в Близкия Изток и в Северна Африка, като напомня, че през февруари Лукашенко излязъл с рязка критика за народните въстания в Тунис и в Египет и заплашил да задейства въоръжените сили на страната, ако в Беларус се случи нещо подобно.

Развивайки тази тема, журналистите от Guardian изказват мнение, че атентатът е от полза за ръководството на страната, което може да го използва като повод за по-нататъшно настъпление към противниците на властта. „Лукашенко е типичен авторитарен управленец от съветски стил – отдал е заповед за разгонване на митинг на опозицията, излязла на улицата, за да оспори резултатите от президентските избори на 19 декември 2010 година.

Американското издание New York Times цитира думите на арестувания в нощта на 20 декември Анатолий Лебедко, който заявил, че след взрива през лятото на 2008 година спецслужбите са търсили организаторите на атаката в редовете на опозицията. „Властите могат да ограничат правата на гражданите след това трагично произшествие. Най-малкото може да се очаква по-нататъшно настъпление на опозицията и институтите на гражданското общество” – подчертал белоруският опозиционер.

Друг американски вестник Los Angeles Times също предполага, че взривът в минското метро може да послужи като повод за поредните репресии против опозицията. „Който и да стои зад този безчовечен и варварски акт, това явно не е представител на опозицията” – е заявила в интервю главната редакторка на независимия белоруски вестник „Народная воля” Светлана Калинина, изразявайки увереност, че спецслужбите и сега ще търсят организаторите на атентата в редовете на противниците на властта.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама