Твърдеше се, че ЕК би могла да ни накаже заради получени множество жалби от български студенти, че признаването на дипломите им от европейски университети отнема прекалено много време.
Европейската комисия не възнамерява да налага санкции или да открие наказателна процедура срещу България в сферата на образованието, заявява за БТА Денис Абът, говорител на еврокомисаря по образованието, културата, многоезичието и младежта Андрула Василиу. Абът бил потърсен за повече информация заради медийни публикации, в които се твърди, че ЕК би могла да предприеме подобни стъпки заради получени множество жалби от български студенти, че признаването на дипломите им от европейски университети отнема прекалено много време.
Комисията разглежда поотделно всяка постъпила жалба, като същевременно поддържа пряк контакт със съответните власти в засегнатата страна от ЕС, за да бъде намерено най-доброто за всички решение, отбелязва Абът. Повечето случаи се решават по този начин, допълва той. Наказателните процедури се предприемат само като последен изход, в края на този диалог. Те не представляват санкции от самата ЕК, а по-скоро водят до предаването на въпроса в ръцете на Европейския съд, допълва говорителят. Когато става дума за признаване на академични документи, не е необичайно процедурите да бъдат продължителни и скъпи, коментира Абът. По неговите думи, заради разликите в европейските образователни системи, определящи дали дадена диплома, издадена в една страна от ЕС, има еквивалент в друга, може да се стигне до дълъг процес, придружен със спорове.
Говорителят отбелязва, че не е възможно да има безпристрастна процедура на признаване на дипломи във всички страни от ЕС, както и да се определи кои стъпки от прилаганите процедури по признаването на дипломите са прекалени. Всеки случай трябва да бъде оценен самостоятелно, добавя Абът.