Шапът сред животни в Странджанско се оказа сериозен проблем, в решаването на който ще помага и полицията.Това обяви пред БНР Йордан Войнов, директор на Агенцията по храните.
Поисках помощ от главния секретар Калин Георгиев и от днес в отстраняването на заразените от шап животни ще се ангажират и снайперисти от полицията, посочи той.
По думите на Войнов може да се наложи в акцията срещу шапа да се включат и хеликоптери.
Шефът на Агенцията по горите съобщи още, че няма нови огнища на заразата в Странджанско.
Припомняме, последното огнище на болестта беше засечено в село Долно Ябълково, община Средец. За да се ограничи разпространението на шап, от БАБХ предприеха незабавно умъртвяване и загробване на всичките възприемчиви животни, отглеждани на територията на селото - 325 дребни преживни животни и 45 едри.
На 4 април беше засечено ново огнище на болестта в странджанското село Близнак, община Малко Търново.
В края на миналата година на територията на страната бяха установени три огнища на заразата - в селата Граматиково, Резово и Кости.
Установено бе, че животните от село Резово са заразени от 21 турски бивола, преминали границата с Турция. Южната ни съседка ваксинира за шап с щам О1 два пъти годишно, но откритият на територията на България вирус е с щам О и за него няма ваксина.
37 от над 1 600 взети проби от домашни животни в село Кости бяха положителни за болестта. Всички животни в селото - приблизително 250 овце и кози, 200 едри преживни животни и 80 свине, бяха умъртвени.
В средата на месец февруари тази година при рутинни прегледи при около 15 едри преживни животни от село Стефан Караджово бяха установени клинични признаци на заболяването.