Външно министерство вече е изготвило окончателния вариант на предложенията си за промени в Закона за дипломатическата служба. Очаква се в най-кратък срок той да бъде внесен за междуведомствено съгласуване, съобщи говорителят на министерството Весела Чернева.
С промените ще бъде фиксиран щатът на посолствата, за да спре безразборното изпращане на хора зад граница и ще бъде регламентирано желанието на правителството България повече да не бъде представлявана от бивши служители или сътрудници на ДС, поясни Чернева.
Според подготвените промени генералните директори ще станат основно ниво в МВнР. Предвижда се въвеждането на система на кариерно развитие, която да включва и т. нар "бърза писта" за изявени млади дипломати.
Весела Чернева съобщи още, че 13 български дипломати, които са работили за бившите служби на комунистическия режим вече са извикани в София на "служебно пътуване".
За съжаление, досега не виждаме някаква политическа воля за промяна на това състояние на нещата, което не е добро нито за българската дипломатическа служба, нито за държавата като цяло. Следващите стъпки оттук-нататък са изцяло в прерогативите на министъра на външните работи, който заяви своята воля до края на годината под една или друга форма тази страница да бъде затворена, каза още говорителят на МВнР, коментира Чернева.
Припомняме, че Комисията по досиетата откри данни за съпричастност към бившите служби за 35 от сегашните български посланици и постоянни представители. Външно реши да предприеме връщането на посланици чрез процедурата на "служебно пътуване", след като президентът Георги Първанов отказа да подпише указите за отзоваването на ДС – посланиците.
Решението за отзоваването им бе взето от правителството в края на декември, а през януари парламентът гласува и специална декларация. Въпреки това до този момент нито един от въпросните дипломати не реши да се съобрази с волята на изпълнителната и законодателната власт, а данъкоплатците продължават да издържат и посланиците, и семействата им.