Плевенският прокурор Георги Велков получи от Софийски градски съд ефектива присъда - пет години и половина затвор, за приемане на подкуп.
Обвинителят бе арестуван в края на октомври 2009 година при приемането на 23 000 лева от управителя на фирма "Славомел" Йоско Исаев.
Бизнесменът Илиян Михайлов също получи ефективна присъда, но от 4 години затвор, след като бе намерен за виновен за посредничество при приемането на подкупа.
Освен това прокурорът ще трябва да плати 10 000 лева глоба, а плевенският бизнесмен - 8 000 лева.
И двамата обвиняеми обаче бяха признати за невинни по обвинението за изнудване.
Според обвинението Велков и Михайлов са изнудвали и в крайна сметка са получили подкуп от Исаев, за да се задействат по дело, водено срещу един от най-едрите земевладелци в България Светлозар Дичевски – управител на фирма "Октопод Инвест Холдинг".
Досъдебното производство срещу него е водено по подозрения, че чрез измама той е успял да присвои мелницата в Плевен, която преди това е била собственост на "Славомел". Исаев обяви твърде странната версия, че е разбрал как прокурорът крие документи, които преобръщат делото в полза на подсъдимия, т. е. в полза на Дичевски. Поради тази причина предпочел делото да бъде прекратено и да търси правата си по друг начин. Затова му и плащал.
През 2007 година Исаев придобива "Славомел" от Илиян Михайлов. Исаев твърди, че на два пъти е плащал по 10 000 лева, но при предстоящото трето плащане се обърнал към властите. След това двамата са задържани с белязани пари.
Версията на осъдения за приетия подкуп прокурор обаче е, че властите са му спретнали схема, за да го отстранят от разследването на знаково дело. "Обвинението е абсурдно - няма логика пострадалият да ме подкупи, за да прекратя дело, по което той търси справедливост", коментира Велков, след като бе пуснат под гаранция в началото на 2010 година.. Според него "делото е скалъпено от службите и ДАНС, за да съм първият осъден прокурор, който ЕК ще отчете".
Велков твърди, че другата голяма цел е да бъде отстранен от делото срещу Светлозар Дичевски. Той е един от най-едрите земевладелци у нас, който само за 2009 г. усвои 4.5 млн. лв. агросубсидии.
През 2009 година Дичевски бе глобен от Комисията за защита на конкуренцията със 150 000 лева, защото негови фирми са придобили два завода, без да обявят сделките пред антимонополния орган.