В интернет се разпространяват фалшифицирани лекарства, сигнализират от Европейската асоциация на търговците на едро с лекарства.
От там предупреждават, че все по-често фалшификаторите злоупотребяват и с животоспасяващи лекарства, макар че най-много ментета има сред по-често употребяваните медикаменти и добавки.
За три години броят на заловените фалшифицирани опаковки се е увеличил до 7,5 млн. броя в Европейския съюз. У нас сивият сектор при лекарствените продукти надхвърля 30 на сто.
Фалшификаторите на лекарства нямат сметка да се занимават с редки медикаменти, затова предпочитат по-популярните, заяви изпълнителният директор на европейската асоциация на търговци на едро с лекарства Моника Дерекю-Поа.
"Фалшификаторите на лекарства промениха стратегията си и се насочват в днешно време от така наречените лайфстайл лекарства, тоест свързани с начина на живот, към животоспасяващите лекарства и посягат и на тях", каза тя.
В момента се обсъжда възможността всяко лекарство в Европейския съюз да има собствен регистрационен номер. Води се дебат и за допълнителен защитен знак на някои от най-фалшифицираните лекарства, което обаче вероятно ще доведе до тяхното оскъпяване. Президентът на асоциацията Рене Джени заяви, че целта на всяка държава - членка на ЕС е да внедри тези принципи в националното си законодателство. „Как ще го направите си е ваша работа. Трябва обаче са сте сигурни, че всички 180 дистрибутори, които имате, са истински", категоричен бе Джени.
Българската асоциация на търговците на едро с лекарства също настоя за въвеждането на номенклатури на лекарствените продукти. Според председателя й Димитър Димитров връзката на касовите апарати на аптеките с данъчните не е достатъчна, а следенето трябва да е по цялата верига от дистрибуцията до крайния клиент.