Преди няколко години беше поставена плоча на църквата Света Петка Самарджийска, която казваше, че тук е погребан В. Левски, а по-късно тя беше отстранена. Ал. Хайтов, син на писателя Николай Хайтов, събира поредната подписка да бъде поставена плоча, която да указва къде е гробът на Апостола.
Арх. М. Бенчев проследи спора, който е започнал още през 1956 година в предаването Насреща Люба Кулезич по ТВ7. Тогава се строят сградите около църквата Света Петка Самарджийска, това са бързи, спасителни разкопки, защото е имало идея да се премахне църквата. Тогава се откриват два скелета, за които много се пише и много се говори. За единия се смята, че е на Васил Левски. Костите изчезват още през 1956 година, търсени са по-късно, но не са намерени.
Всички тръгнаха срещу Хайтов, защото бяха виновни за загубата на костите. На срещата в БАН бяхме получили документацията, чертежите, находките. Аз трябваше да направя експертизата, твърдя, че това не е старо византийско погребение, а е привнесено по-късно. Стигна се дотама, че като видяха, че губят битката, се разединиха. Имаше две експертизи – едната е от 18 човека, която е депозирана в БАН. Имаше и фалшифициран дневник за разкопките, разказа арх. Бенчев.
Т. Чобанов, зам.-министър на културата обясни, че паметни плочи се поставят след обществен консенсус. Той обясни, че подписката за плочата е пристигнала в министерството. Ние трябва да проведем обективно и отговорно разговор по тази тема.
Общинските съветници Ангел Джамбазки и Й. Хаджиев посочиха, че са внесли доклад, с който искат възстановяване на плочата, на която пише, че според народната памет тук, в Света Петка Самарджийска, е погребан Апостола. Това трябва да се реши от Столичния съвет, да бъде гласувано това.
Джамбазки уточни, че свалянето на плочата е криминално деяние. Това е липса на самочувствие и на сила в българското общество, затова искаме да възстановим плочата, да постигнем национален консенсус.
Ексминистърът на културата Георги Йорданов е разрешил поставянето на паметната плоча. Йорданов посочи, че Хайтов е достигнал до убеждението, че Левски и препогребан в църквата Света Петка Самарджийска. Липсваха категорични научни доказателства, затова помолих БАН да проведе дискусия и да даде закрючение. Анг. Балевски предложи на това място на това място да се постави паметен знак, че според народната памет тук е погребан Васил Левски. Аз подписах решение за тази плоча, това е акт на Министерския съвет, но защо е била премахната ми е трудно да разбера. Решението на МС не е отменено и плочата трябва да бъде поставена отново.
Frognews.bg