Изоставаме в темпа на движение, което световният пазар има. Тук е мястото и държавата да преценява да се увели броят на чуждестранните студенти, за да може след това да ги продаваме, връщайки се обратно". Това заяви премиерът Бойко Борисов, който откри Седмия национален иновационен форум в София.
Той попита риторично защо сме най-бедни. Защото другите държави приватизираха и доведоха представители на компаниите си в България", обясни Борисов. За разлика от тях, България е продала най-големите си предприятия на възможно най-ниските цени, заяви Борисов. „Ние продадохме фалирало и затворило предприятие за 360 млн. лв., а работещо го продадоха за 1 лв.", коментира той, визирайки Кремиковци.
Бойко Борисов беше категоричен, че трябва да се работи по-бързо и динамично. „Положихме големи усилия, като махнем популизма, в момента на най-мощната криза. Въпреки че предишното правителство говореше, че няма криза, всеки, прочел малко от икономиката, е разбрал, че сме по-добре от такива държави, по които въздишахме", каза Борисов и посочи Гърция като пример. „Как живеят по-добре, след като се лее кръв по улиците на Атина и Солун", запита премиерът.
„Хватката не е само да усъвършенстваме еврофондовете, но и как да си подреждаме вътре финансовата дисциплина на държавата", каза Борисов. По думите му най-ниските данъци в Европа, които българите плащат, след години ще доведат до успех.
В началото на конференцията бяха представени данни на Евростат, според които у нас се повишават иновациите през 2010 г. Този напредък обаче идва на бедна база, тъй като страната ни продължава да е най-бедна в ЕС.
Според Евростат България е на предпоследно място в ЕС по иновативен потенциал. След нас е единствено Румъния.
Докладът отчита, че българският бизнес все повече започва да инвестира в наука и образование.