При влизането на България в Европейския съюз, емигрантите са посочвали професионалната реализация и семейните причини, за да се установят в чужбина. Сега половината от тях аргументират решението си да заминат зад граница с думите „просто не искам да живея в България”.
Това показват данните от изследване на Института за икономически изследвания в БАН, представен от зам.-директора му доц. Веселин Минчев.
Предишното проучване, направено през април 2007 г., по-голямата част от българите са отивали в чужбина с намерението да печелят повече и да постигнат по-висок жизнен стандарт. Според доц. Минчев тогава основните аргументи са били краткосрочни икономически причини., а сега те имат съвсем друг характер.
„През 2011 г. професионалната реализация и семейните причини намаляват като мотив за емиграция, което означава, че вероятно хората са изгубили илюзиите си”, смята експертът.
По думите на доцента в анкетата са участвали около 400 000 души. Половината от тях са дали отговор, че вече просто не желаят да живеят в България.
„Над три пъти са се увеличили българите, които искат да се преселят в друга европейска страна през 2011 г. в сравнение с 2007 г. България не привлича население, не сме конкурентоспособни”, категоричен е доц. Минчев.
Докато през 2007 г. най-предпочитаните страни за живот са били Испания и Гърция, то сега са Англия и Германия. Испания и Гърция остават на трето и четвърто място. САЩ запазва петата си позиция.
Изследването показва, че заради кризата у нас са се върнали около 450 000 души. Голяма част от тях обаче имат намерение отново да заминат, просто изчакват подобряване на икономическата ситуация.