Не купувайте “на черно” недостигащия ви трудов стаж.
Търговия с фалшиви документи за трудов стаж въртят находчиви фирми покрай пазарите и териториалните поделения на Националния осигурителен институт, предупредиха от НОИ. Незаконната дейност е досущ като търговията с фалшиви фактури за закупена стока. Ментетата обикновено са с фалшив подпис и печат. Има обаче и случаи на оригинални печати, които са откраднати от фирми, показават проверки на НОИ, извършени със съдействието на полицията, Главна инспекция по труда и Националната агенция по приходите.
Срещу 50-100 лева (тарифите зависят от липсващите години стаж) лековерни кандидат-пенсионери се сдобиват с фалшификатите, без да си правят сметка, че носят наказателна отговорност за документна измама. Не купувайте “на черно” недостигащия ви “трудов стаж”, защото може да попаднете в схема на измамници, предупреждават от НОИ. Голяма част от менте търговията със стаж се извършва в столичния квартал “Факултета” или на фиктивни адреси, уточниха от осигурителния институт. Един месец стаж, купен по законен ред от НОИ, сега струва 74,76 лева, а 1 година - 897,12 лева.
След отпадането на точковата система от началото на тази година има доста хора, на които не им достигат месец-два или повече осигурителен стаж, за да придобият право на пенсия. Според действащия сега социален кодекс всеки работещ може да си купи до 5 години недостигащ стаж. Хората, които са завършили висше или полувисше образование, могат да направят това по всяко време, а останалите - когато навършат години за пенсия и установят, че изискваният им стаж е недостатъчен, за да се пенсионират. Жените придобиват право на това при навършване на 60-годишна възраст при 34 г. стаж, а мъжете - на 63-годишна възраст при 37 г. трудов стаж.