НОВИНИ


Франция ни спира за Шенген заради енергетиката

17 6299 25.05.2011
Франция ни спира за Шенген заради енергетиката

Френската компания "Алстом" предизвика проверки в България само заради това, че беше класирана на второ място в конкурса за изграждане на сероочистките на 5 и 6 блок на българска ТЕЦ.



След като и политическия натиск от страна на Франция не даде резултат Алстом се ожали на ОЛАФ. Извършената проверка в ТЕЦ –а беше по врмето когато и.д. директор на ОЛАФ беше французин, съобщава БГНЕС. Така съмненията относно начина и действията на Франция оставят съмнение дали спънките ни за Шенген днес не са свързани и с енергийните им интереси в България.

Алстом е голям френски мултинационален конгломерат, основан през 1928г. който е световен лидер в транспортната инфраструктура, производството и преноса на електроенергия. Трите основни сфери на дейност на Алстом са именно изграждането на инфраструктура, предоставянето на оборудване и услуги в областта на железопътния транспорт, производството и преноса на електроенергия. Седалището на Алстом е разположено в Levallois –Perret, около Париж. Корпоративното управление на Алстом се състои от Борд на Директорите, Изпълнителен комитет и Одитен Комитет. От 1998г. Алстом е регистрирано на Прижката Фондова Борса. Капиталовата структура на Алстом показва, че то има над 260 000 акционера, като най-голям дял акции имат институционалните инвеститори, а общо 57% от капитала е френско притежание. През 2010 - 2011г. Алстом е реализирал годишни продажби от над 20.9 милиарда евро и в нея са работили над 85 000 човека в 70 страни. Към Март 2011г. общите активи на Алстом възлизат на 29.63 милиарда евро. Алстом Пауър Италия С.п.А. е дъщерно акционерно дружество от групата на Алстом с капитал от 50 милиона Евро. Контрол върху него упражнява Алстом Франция. "Алстом Пауър Инк." и "Алстом Пром Лтд.", които са свързани компании с "Алстом Пауър Италия" АД, както и ръководители, действащи от името на компаниите от групата, са признати за виновни в последното и окончателно решение за съдебно споразумение и осъдени за корупция във връзка със случая "ЕНЕЛ" - италианско държавно дружество и обявена от него обществена поръчка (т. нар. Проект Sulcis").

Присъдата на служители на групата Алстом от Съда в Милано от 28.03.2008 г., станала окончателна на 25.04.2008 г., касае престъплението "корупция в съучастие" по чл. 110, 321 от Наказателния кодекс на Италия и е издадена по искане на засегнатите страни от Централния Счетоводен съд (Sentenza della Corte dei Conti Centrale – Решение № 532/2008, публикувано на уебсайта на Corte dei Conti). Решението на Централния счетоводен съд изрично съдържа данни за "Проект Sulcis", изпълнен от "Алстом Пауър Италия", както се доказва и от балансовите отчети на "Алстом Пауър Италия" и финансови доклади от одитори, депозирани в Италианската Търговска палата. Решението също така съдържа и информация от съдебния процес, имената на държавните служители, които признават подкупа и противозаконното поведение, и сключеното законно споразумение между дружество от групата Алстом и Съдията относно щетите, които тези незаконни корупционни действия са причинили на държавната компания "ЕНЕЛ". Видно от съдебните актове осъдените ръководители от групата "Алстом" са извършили корупционните действия с цел търга за проекта "Sulcis" да бъде спечелен от "Алстом Пауър Италия" С.п.а.

Издаваните от италианските съдебни власти – Върховният съд в Рим и Римската прокуратура – Бюро "Съдимост ("Procura della Repubblica presso il Tribunale di Roma/Ufficio del Casellario Giudiziale) "пълни съдебни протоколи" (свидетелства за съдимост) – certificato generale del casellario ex чл. 23 DPR 313/02, могат да удостоверят извършени от физически лица-ръководители в групата Алстом престъпления, а именно: - Съдебни протоколи относно физически лица (ръководителите от Алстом Група): • 11 месеца условно лишаване от свобода за г-н Делабодинире (Mr. Delaboudinière); • 9 месеца условно лишаване от свобода за г-н Гаучи (Mr. Gautschi); • 9 месеца условно лишаване от свобода за г-н Кьолин (Mr. Kaelin); • 1 година условно лишаване от свобода за г-н Таннер (Mr. Tanner). Съдебните протоколи на четиримата ръководители от групата Алстом показват, че произнесените от Съда в Милано на 28.03.2008 г. присъди (станали окончателни на 25.04.2008 г.) са свързани със съдебно споразумение (въз основа на чл. 444, 445 от Гражданско-процесуалния кодекс на Италия) пред Съда по сметките. - Съдебни протоколи относно юридически лица ("Алстом Пром." и "Алстом Пауър Инк.") – отново присъдите са постановени от Съда в Милано на 28.03.2008 г. във връзка със съдебно споразумение (въз основа на чл. 444, 445 от Гражданско-процесуалния кодекс на Италия). Присъдата касае престъплението корпоративна отговорност на компанията за подкупи, извършени от нейни ръководители и/ или упълномощени представители, в съответствие с чл. 5 § 1, 6 и 25 § 3 D. Lgs 231/01.

Наказанието, наложено на "Алстом Пром." и на "Алстом Пауър Инк.", е глоба от € 240.000 на всяка от компаниите и конфискация на стойността на подкупа (сумата от подкупите, дадени на служители от държавната компания "Енел"). В "Комюнити Уийк" - седмичното обобщение на антимонополното право и политика, бр. 484 от 13.08.2010 г., е публикувано съобщение, че Федералната служба за контрол на Картелите в Германия е осъдила германската дъщерна фирма на групата "Алстом" да плати глоба от 91 млн. евро за тръжни манипулации (забранено картелно споразумение). През няколко години в пресата бяха публикувани информации за разследване на служители на групата Алстом по съмнения за корупционни практики. Ето няколко примера: а) Статия в Ню Йорк Таймс от 24.03.2010 г., озаглавена "Трима висши чиновници на "Алстом" разпитвани в разследване за даване на подкуп във Великобритания" с автор Матю Солтмарш. б) Статия в Ню Йорк Таймс от 29.03.2010 г. "Алстом" в центъра на мрежа от разследване за подкупи" с автор Клаудио Гати относно задържане на трима висши служители от британския клон на френския индустриален гигант Алстом заради разследване на Службата за значителни измами във Великобритания, и съдържаща описание и на връзката между този случай и случая Sulcis в Италия.

Препечатаната във в. "Соле 24 часа Оре" статия на Клаудио Гати – "Разширява се разследването по Алстом", в която се третира проблема за пране на пари с цел корупционни плащания при възлагане на договори. Към това трябва да се добавят и интересни факти за финансовото състояние на "Алстом Пауър Италия" АД. Общите загуби преди облагане с данъци на "Алстом Пауър Италия" АД възлизат на 236,002,708 евро за период от пет години, считано от 2003 г. до 2007 г. в съответствие с официалните балансови отчети и докладите от одиторите от ERNST& YOUNG и DELOITTE, депозирани в Италианската търговска палата, както е показано обобщено по-долу: Година загуби в евро (преди данъци) 2003 - 108,342,286 2004 - 80,354,965 2005 - 14,793,047 2006 - 18,081,350 2007 - 14,431,060 Общи загуби - 236,002,708.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама