Половината от материалите имат вторична мотивация; журналистиката трябва много повече да се занимава със себе си; критиката трябва да върши много повече работа; криминализирането няма да помогне, коментира той по повод случая с Васа Ганчева.
Радвам се, че една телевизия обръща внимание на казус, тръгнал от друга телевизия, обяви по НТВ Г. Лозанов, медиен експерт по повод кадрите, показващи как телевизионната коментаторка Васа Ганчева иска хонорар от 1000 лв, за да похвали рубриката „Съдебен спор” по НТВ.
Няма някаква пряко противоречаща от закона постъпка, всичко влиза в регистъра на етичните стандарти на журналистиката, добави медийният експерт. Преди време проучване посочило, че 50% от материалите били платени. Половината от материалите имат вторична мотивация, продължи той. Наличието на тази мотивация е обусловено от липсата на медийна критика.
50% от журналистиката все пак не е платена, успокои Лозанов. Прекият ангажимент към собственика е подобно на това, което се случва с Васа Ганчева, но не е толкова видимо. Стана ми жал в този смисъл на Васа, защото върху нея се стовари целият проблем, каза Лозанов. Журналистиката трябва много повече да се занимава със себе си. Защо в Холандия няма толкова подобни проблеми, попита Лозанов и веднага си отговори - не заради санкиите, а заради вътрешните норми и себе си. Необходим е публичен дебат, той е оздравителен, въпреки че за нея той ще има тежки последици.
Ние продаваме думи, а те в България струват страшно малко, констатира още Лозанов. Васа Ганчева е една малка видимост на нещо много по-драматично, продължи той.
Frognews.bg