Топлофикациите искат поскъпване на нощния ток поне с 10 %. Това заяви шефът на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев по време на общественото обсъждане в ДКЕВР.
Той е категоричен, че нощният ток трябва да е по-скъп от парното. По негови данни цените на топлофикациите са между 80 и 110 лева на мегават час, а на нощният ток с ДДС над 120 лева.
За настояването на топлофикациите да поскъпне нощния ток, Николаев посочи като аргумент и практиката във всички европейски страни. В Дания е забранено да се ползва електроенергия за отопление, на много места климатиците са забранени, каза още Николаев и посочи като пример детските градини и обществени сгради в Холандия.
По въпроса няма ли изход цените да намалеят, а не да действат разоряващо Николаев каза, че това зависи от технологиите на производство и технологиите на пренос на енергия. Не може цената да намалява до безкрайност, подчерта той и посочи, че топлофикациите се опитват да стабилизират цените чрез комбинирано производство на топлоенергия и електроенергия. В момента капацитетът на топлофикациите за производство на ток е от 10 до 50 %, някъде и малко над 50 %.
При когенерацията електроенергията не се губи - консумира се в града, подчерта Николаев и добави, че топлофикациите, произвеждащи и ток, са по-екологични.
За качеството на топлоенергията при централизираното топлоснабдяване Николаев каза, че е било добро преди въвеждането на топлинно счетоводство и изтъкна, че въпросът за качеството не е изпъквал. Според него, за да се провери качеството, трябва добре да се регламентира и усъвършенства работата по разпределението на топлинната енергия.
Сега има много дефекти и възможности да възникват грешки и проблеми, каза Николаев. Той съобщи, че в момента на министерството на икономиката е възложено да разработи програма за стабилизиране на топлофикационния сектор.
Много страни имат дългосрочна политика по топлоснабдяването - нещо, което тук го няма, каза още Николаев.
Той посочи още, че в Западна Европа правят нова система за централизирано управление и коментира, че това, което ние разграждаме, те го изграждат.