Прекомерното използване на GSM вредно, но все още не е достатъчно доказано. Около тази теза в студиото на Би Ти Ви се обединиха експерти.
Актуалността на темата бе предизвикана от разпространеното тези дни становище на учени от Световната здравна организация, че дългото говорене по мобилни телефони причинява рак. Според инж. Димитър Бучков, екперт към НС, карцирогенният ефект е напълно възможен при определени случаи. Според него GSM не трябва да се използва повече от 1.5-2 минути.
По думите на инж. Бучков невежество е да се слагат телефони до бебе или дете. Той обаче отново потвърди, че на този етап няма представителна извадка за вредата от най-масовото средство за комуникация в 21 век.
Инж. Елена Серафимова, експерт от МЗ, също бе категорична, че свръхупотребата на мобилни устройства, примерно в продължение на 40 мин., може да има карцирогенен ефект, но опасността все още не е достатъчно доказана.
Тя бе категорична, че трябва да се направят промени в закона за здравето, като например, да се фиксира продължителност на облъчването, което сега не съществува.
Гостите в студиото на Би Ти Ви бяха категорични , че опасни за здравето са и антените и ретранслаторите на мобилните оператори, които са окичени по блокове и спопански сгради. В страни като Гърция и Франция вече са въведени изисквания на колко метра антените трябва да отстоят от жилищните сгради, а в България даже не се знае кои са собствениците на тези антени, коментира инж. Бучков.