Недостигат пари за окончателно изваждане от експлоатация на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй". Събрани са 500 млн. евро, което е половината от нужната сума.
1.117 млрд. евро ще струва окончателното извеждане от експлоатация на вече спрените четири блока тип ВВЕР-440 в АЕЦ "Козлодуй". Досега сме събрали по‒малко от половината ‒ в създадения ядрен фонд има 500 млн. евро. Това съобщи Владимир Лозанов от "ЕНПРО Консулт", една от фирмите подизпълнители на проекта за извеждането на реакторите от експлоатация "Бабкок".
Първите два реактора бяха спрени съответно през 2002 г. , а трети и четвърти в края на 2006 г. като част от условията за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Част от дейностите по спирането им от работа се финансират от Международния фонд "Козлодуй", сформиран с дадените от ЕС компенсации от 500 млн. евро до 2007 г. и още 300 млн. евро до края на 2013 г. След това обаче България сама трябва да финансира дейностите по извеждането на реакторите, което по предишния план на правителството трябваше да стане до 2037 г., но с актуализация от януари тази година срокът е скъсен до 2030 г., което съответно ще оскъпи общия проект.
Преди седмица министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че страната ни е поискала от ЕС да отпусне още "няколкостотин милиона евро" за фонд „Козлодуй”, който да работи и след 2013 г., но събраните допълнително пари в него ще се насочат към енергийна ефективност.
Енергийният министър лансира наскоро идеята за извеждане на малките реактори до зелена поляна, тоест погребване на абсолютно всички съоръжения и материали от площадката. Според представителя на "ЕНПРО Консулт" това не е възможно, тъй като ще се наруши работата на V и VІ блок. Те имат лицензи за работа до 2017 и 2019 г. и се планира удължаването на живота им с още 15-20 години.
Възможно е финансовата тежест за извеждането от експлоатация на малките реактори да се намали, като материалът, който вече се е "изчистил" от радиоактивност, се продаде за скрап. От оборудването в І-ІV блок, което може да се изтъргува по този начин, може да се осигури приход от 170 млн. евро, което ще поевтини с около 20 на сто целия проект. "Във Франция при извеждане на реакторите металите се продават, но в Германия например се погребва абсолютно всичко", посочи Лозанов.
Frognews.bg