Това става на фона на протести в Атина срещу проект за закон, предвиждащ строги бюджетни икономии, повишаване на данъците и масово приватизиране на държавна собственост.
Премиерът Георгиос Папандреу ще състави ново правителство днес. Снощи той обяви, че ще поиска вот на доверие от парламента. Политическата криза в Гърция идва на фона на масовите протести срещу новия план на кабинета за намаляване на държавните разходи и увеличаване на данъчните задължения.
Хиляди протестират в Атина срещу проект за закон, предвиждащ строги бюджетни икономии, повишаване на данъците и масово приватизиране на държавна собственост. Приемането на този нормативен акт бе едно от условията, поставени на Гърция, за да получи петия транш от финансовата помощ в размер на общо 110 милиарда евро. Тя е отпусната на южната ни съседка от Европейския съюз и Международния валутен фонд.
Гърция се нуждае от тези пари, защото не може да покрива плащанията по външните си задължения. Дори и с този нисколихвен кредит - страната не може напълно да гарантира покриването на своите дългове. Поради това се обсъжда евентуалното им преструктуриране и дори отпускането на нова финансова помощ за Гърция. Това, обаче, е обвързано с приемането на строги мерки за икономии, което среща сериозната съпротива на много гърци.