АРТ ДЖУНГЛА


БГ археолози по следите на одриски владетел

7 7287 21.06.2011
БГ археолози по следите на одриски владетел
Иван Христов в подножието на вр.Кози грамади focus

Експедиция на Националния исторически музей направи важни научни открития на връх Кози грамади, в землището на с. Старосел, община Хисаря, съобщават от НИМ.



Археолозите са разкрили североизточната стена на дворцова постройка в средата на одриската резиденция. Тя е дълга 13 м и е запазена на височина до 2 м.

Ръководителят на експедицията д-р Иван Христов обясни, че по подобие на разкритата през 2005 г. фасада на монументалната постройка, стената е изградена от огромни, перфектно обработени блокове с врязана украса.

Изследователите смятат, че постройката е служела за трезор на одриския цар Терес II и най-вероятно е била построена от гръцки майстори между 354 и 342 г. пр. Хр.

Наред с това археолозите са открили и сложна система от изсечени в скалите канали и щерни за събиране на вода, които много наподобяват скалните изсичания в тракийското светилище Белинташ и в скалния град Перперикон в Родопите.

Запазената архитектура на укрепената одриска резиденция достига също 2 метра и е доказателство за изключително добре съхранения древен комплекс.

Разкрити са и основите на втора мощна кула. Тя е разположена на първата югоизточна крепостна стена на резиденцията. Именно в този район войниците на цар Филип Македонски проникнали във вътрешността на резиденцията. Документирани са силни разрушавания по кулата и стените в посочения участък.

Намерените фрагменти от гръцки амфори, кратери и чернофирнисови съдове, потвърждават тезата, че резиденцията е превзета през 341 г. от македонските генерали на Филип II Клеобул и Анаксандър.

Доказателство за това са и десетките оловни ядра за прашка с имената на споменатите офицери, открити както във вътрешността на проучвания обект, така и в югоизточното подножие на резиденцията.

Археолозите са попаднали и на малка сребърна монета, сечена в гр. Парион, с изображение на Горгона Медуза. Монетата е пробита и най-вероятно е служела за медальон на македонски войник, за който се е вярвало, че изображението на митичното чудовище е пазело живота на преносителя. В близост до монетата е намерено и бронзово умбо на македонски пехотинец – хоплит. 

Продължава проучването на новооткритата кула, на улица и прилежащи съоръжения от вътрешната страна на втората крепостна стена и на вътрешността на резиденцията. По думите на Иван Христов учените са по следите на жилището на одриския владетел.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама