НОВИНИ


МО предоговори "на тъмно" сделката с "Юрокоптер"

10 7279 21.06.2011
МО предоговори "на тъмно" сделката с "Юрокоптер"
Аню Ангелов

Военният министър Аню Ангелов подписа днес споразумение с френската фирма "Юрокоптер" за частично прекратяване на договора за доставка на хеликоптери. От МО обаче не обявяват конкретните параметри на споразумението.



Това е една от най-скъпите сделки на Министерството на отбраната, по-която бяха закупени 12 хеликоптера "Кугър" (за ВВС) и шест "Пантер" (за ВМС) за общо 358 млн. евро. Правителството на ГЕРБ обаче обяви, че ще се опита да предоговори условията заради липса на средства.

Споразумението, което МО подписа, предвижда отказ от последните три хеликоптера "Пантер". Българската страна вече получи машините "Кугър", а трите "Пантер" се очакват в края на годината.

Сделката с "Юрокоптер" бе придружена и от договор за гаранционен депозит с банка "Сосиете Женерал", според който трезорът осигурява през 2006 г. средства на "Юрокоптер", равняващи се на приблизително 60 на сто от стойността на всички хеликоптери.

Дължимите средства за трите хеликоптера "Пантер" ще бъдат прихванати от авансово преведените от "Сосиете Женерал" средства за отказваните машини.

От това перо ще бъдат доставени резервни части и оборудване, а също така ще се прихванат дължими от българската страна неустойки за забавени плащания.

Не е ясно точно колко са неустойките и на каква стойност ще са резервните части.

В рамките на визитата си във Франция Ангелов посети международното авиационно изложение в Бурже. Той се е срещнал с компании производители и доставчици на многоцелеви изтребители – EADS, "Локхийд Мартин” и SAAB.

В момента плановете на правителството да закупи нови многоцелеви изтребители са обгърнати в пълна мъгла след серия противоречиви сигнали. Ангелов заяви наскоро че България може и да се откаже от покупката, ако не бъдат осигурени достатъчно средства.

По-рано пък премиерът Бойко Борисов обяви, че България може да купи изтребители заедно с Румъния, Хърватия и Турция.

Неизвестни има и по евентуалната процедура, по която ще бъдат закупени самолетите, след като Ангелов обясни, че това ще стане "по-скоро с политическо решение, отколкото с конкурс ". В отговор Швеция обяви, че очаква открита и прозрачна процедура за покупката на нови изтребители за българската бойна авиация.

Сделката, ако се реализира, според експерти ще надмине 1 млрд. лева и ще е най-голямата покупка на армията.

В рамките на визитата си Ангелов се е срещнал и с представители на френския корабостроителен гигант DCNS. От МО не уточняват обаче какъв е бил предметът на разговора.

Между МО и DCNS има дългогодишни отношения. България се отказа да купува корвети, които да бъдат произведени от корпорацията.

В края на миналата година премиерът Бойко Борисов обясни френската позиция за по-късно приемане на страната ни в "Шенген“ и с отказа на правителството му да закупи договорените от кабинета "Станишев" корвети за стотици милиони евро.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама