Без подкрепа на ДПС и БСП Кунева няма шанс за балотаж. Първанов няма да се върне на бял кон в политиката, прогнозира социологът и бивш лидер на БСП - София.
интервю на Васил Василев
- Г-н Маринов, в каква ситуация се намира правителството на ГЕРБ преди изборите?
- В патова. Свидетели сме на неуспешен опит да се преодолее заложеният модел на прехода и да се елиминират политическите елити, които господстваха през последните 20 години. Казвам „неуспешен”, защото решението ГЕРБ не е ефективно, което не означава, че не трябва да се търсят нови варианти. Преди две години много хора подкрепиха ГЕРБ, въпреки че не харесваха лично Борисов, защото мислеха, че ще скъсаме с порочните практики от миналото, изявени най-много при „тройната коалиция”. В никакъв случай не може да виним народа, защото хората се учат от грешките си до края на живота си. При нас има разкъсване между основните принципи, известни по цял свят – борба за политика и решаване на проблемите на хората. У нас, както е известно, избори се печелят по най-различни начини и дори от партии, които нямат никаква политика. Това са РЗС, „Атака” и ДПС.
- Защо обаче такива партии влизат в парламента въпреки вашата теза?
- Защото се движат на вълната на страха, интересите и на ръба на рационалното. Видимо е, че „Атака” и ДПС са скачени съдове, нямам доказателство дали това се прави умишлено. РЗС е по-специален случай, защото провокира усещането у избирателите за справедливост. Там изиграха роля и други фактори, като търговия с влияние.
- Чия кандидатура е Меглена Кунева – на гражданското общество, както иска да се представи, или на други задкулисни сили?
- На инициативния комитет, който я издигна. Но аз винаги съм казвал, че тя никога не е била политик, а един публичен ръководител, в което няма лошо. Нека да има такива школувани и ерудирани хора. Кунева обаче не е кандидат на гражданите, както й се иска много хората да я възприемат. Тя е много добър продукт на елита на прехода. Тя не е продукт на гражданското общество. Няма значение, че зад нея застанаха известни личности. Кунева говори от името на гражданите, но ако се върнем назад, ще видим, че не е направила кой знае какво, когато е могла. Освен това няма шанс да отиде на балотаж, ако не получи партийна подкрепа.
- Откъде очаквате да получи тази подкрепа?
- Нека оставим настрана НДСВ, чиято подкрепа е имагинерна. Остават й ДПС и БСП.
- Приемате ли версията, че Доган ще застане зад кандидата на „сините” заради близостта му с Бисеров и Цонев от ДПС?
- Не, не приемам тази версия. Румен Христов няма шансове дори и за балотаж. Ако обаче съществува подобна конспирация, то тя цели да разбие Синята коалиция, защото ДСБ в никакъв случай няма да приеме подобен „жест”. Ясно е, че ДПС ще подкрепи на втория тур най-вероятния победител. Нека да си спомним какво се случи през 2001 г. Хората на Доган издигнаха за президент Ренета Инджова, а на балотажа подкрепиха Първанов. Т.е. ще търсят някоя слаба фигура, която няма много шансове, защото идва и другият момент – няма как да не участват на президентските избори. По-скоро Доган на първи тур ще даде рамо на известни личности, подкрепени от по-малки партии, като тази на българите в чужбина, за да отчете дейност. Ако още в началото си дадат гласовете на считан за фаворит, ще е голяма издънка за Сокола.
- Стефан Данаилов е предложил на Първанов за кандидат Георги Кадиев. Да очакваме ли двойна игра на президента?
- Да, разбира се. В момента ситуацията в БСП, за разлика от ДПС, е много по—сложна. Реално социалистите има опасност да останат без свой кандидат. Кунева може и да е обвързана с БКП, но няма общо с БСП. Първанов от една страна критикува ръководството на столетницата защо не издига истински партиен кандидат, натяква как е бил кандидат на партията при първия мандат. В същото време е убеден, че Кунева е добър вариант за държавен глава.
- Това не е ли заявка за връщането на Първанов на бял кон в БСП?
- Не, защото и да иска не може, а и прекалено много се е ангажирал, че не желае. Опитва се да реанимира АБВ, което тръгна много зле. Дори и да подкрепи Кунева, то това ще е заради негов личен интерес.
- Възможно ли е в последния момент Бойко Борисов да размени Фандъкова и Плевнелиев като кандидати за кмет и президент?
- Единствено знам, че кандидатите на ГЕРБ ще са разпознаваеми личности, но не мисля, че подобен вариант – Фандъкова президент, а Плевнелиев кмет е възможен. При ГЕРБ всичко е възможно. Харесвам Фандъкова, но категорично няма да спечели президентския вот, докато Плевнелиев има реален шанс. Друг е въпросът дали ще се съгласи. Най-страшното е, че това управление няма никакви приоритети и идеи. Залите и стадионите не са приоритет. Наближаваме планирането на следващия бюджетен период на ЕС, а ние нямаме идея какво искаме. Не знаем какво да поставим на масата.
- Тази грешка колективна ли е или само на Бойко Борисов, който в повечето случаи решава всякакви казуси?
- Министрите и експертите на премиера не са единомишленици. Всеки дърпа в някаква посока, Борисов опитва да въвежда ред, но не по правилния начин. Редът се въвежда не с набиване на канчета, а с аргументи и логика.
- Има ли ГЕРБ политическа алтернатива в момента и възможни ли са избори „три в едно”?
- БСП, а и останалите партии ги е страх от избори за нов парламент, защото не са готови. „Левицата” направи огромна грешка – не разбра или може би не излезе да обясни защо и как е допуснала всички грешки. Станишев дава за пример „тройната коалиция” и казва каква висока летва бил вдигнал, което е пълна глупост. От друга страна Иван Костов е като едно голямо дърво, което хвърля сянка в дясното. Хареса ми идеята за вътрешните избори в Синята коалиция, но не беше честно да избират по един от партия. Трябваше да има повече кандидати, и за кмет, и за президент. Нужна беше по-прозрачна процедура. Можеха да се появят много по-млади лица с ново мислене. В никакъв случай не казвам, че Костов трябва да си ходи от ДСБ, а само да бъде дадено поле за изява на повече десни и нови хора.
- Алексей Петров ще бъде ли фактор на тези избори?
- Не, а и той виждам, че не иска много да се афишира и да се прави на политик, защото е осъзнал, че реално това ще му пречи. Кандидатираш се и вземеш, че не станеш политик. Не е много добре и редно да си между подсъдим и политик, не знам дали на някого ще му хареса. Може да подкрепи някоя политическа сила, но нека да видим.
- С коя партия ще заиграе Касим Дал на тези избори?
- Ако „заиграе”, ще излезе, че е предател. Неговата ситуация в момента също е много сложна. Мои източници ми разказват, че „издърпва” в по-малките градове хората на Доган. Вижте, Сокола, както всички останали, не е вечен, идва и неговото време да си ходи. Едва ли ще има преврат днес или утре, но всяко нещо има край на този свят, дори и при политическите „безсмъртници”.