Еротичните мотиви не липсват, особено в песните, които се пеят на този ден. На почит е бабата, на която се пада тежката задача да довежда бебетата на бял свят.
Над 5000 акушерки и над 1 300 акушер-гинеколози празнуват днес Деня на родилната помощ, по-известен като Бабинден. Това е празник, посветен на бабите-акушерки, неродилите жени и здравето на децата. Съдържа три основни обредни елемента: къпане на малките деца от бабата, което се съпровожда с благословия, намазване на децата с мед и масло; угощение на младите булки в дома на бабата и обредното й къпане. Участват всички жени, на които бабата е бабувала през годината, както и млади невести. Сутринта те поливат на бабата да се измие и я даряват на дясното рамо с риза, престилка, кърпа, чорапи. На обяд идват отново с прясна пита, бяница, печена кокошка и вино за празничната трапеза, съпроводена с буйно веселие, песни, фриволни закачки. Празникът завършва с влечугане (къпане) на бабата. Жените откарват бабата на колесарка на реката или кладенеца, където става обредното изкъпване. Всички са накичени с въври с червени чушки и къдели вълна. Пеят песни с еротични мотиви, играят. На празника не се допускат мъже. По пътя до чешмата на срещнатите мъже се подхвърлят закачки. При водата окъпват бабата и я връщат на ръце в дома й.
Има и известна легенда, според която египетският цар (по времето когато евреите са в египетски плен) заповядал на бабите акушерки да убиват всяко новородено еврейско момче. Бабите обаче не го правели, защото се страхували от бога, а заради това той ги дарил с добро.