Еврочленството е сред основните фактори, довели до поскъпване от 18,6% през миналата година на средната цена на жилищата в страната до 737 евро/кв. м, като данните са на база реално сключени сделки.
Поскъпването на жилищата в България ще продължи и тази година, но ръстът на цените ще е по-умерен и ще се движи в границите между 10 и 15%, като по-голямо увеличение ще има при жилищата в периферните райони и при имотите с добри характеристики. В някои сегменти цените ще се запазят или ще се покачват с по-нисък темп, като например при панелните жилища. Тази прогноза направи Катя Ценова, управляващ съдружник и изпълнителен директор на агенция за имоти „Адрес” на пресконференция за развитието на пазара на жилища у нас през първата година от присъединяването на България към ЕС.
Еврочленството е сред основните фактори, довели до поскъпване от 18,6% през миналата година на средната цена на жилищата в страната до 737 евро/кв. м, като данните са на база реално сключени сделки, уточни Ценова. Най-голям ръст сред големите градове в страната се отчита в София – 25,13% до средна цена за 2007 г. от 835,56 евро/кв. м. Поскъпването е и най-голямо за последните три години, посочи Светослава Георгиева, оперативен директор в агенцията. Заради изчерпването на строителните терени в столицата, цените на земята са повлияли значително на поскъпването на жилищата. В над половината квартали на София ръстът на цените е над 30 на сто. Със значително покачване на цените са кварталите „Надежда”, „Манастирски ливади” и „Витоша”. Най-много сделки са сключени в „Младост“ и „Люлин“.
Най-продаваният апартамент както в столицата, така и средно за страната, е двустайният. В София този тип жилище формира над 51,76% от общите продажби, а в страната – 46,34%.
снимки Вяра ЙовеваНай-скъпият пазар на жилища в страната остава Варна, където средната цена е 852,62 евро/кв. м. Отчетеното поскъпване в морската столица е вторият по големина ръст сред големите градове – 19,61%. Най-голямо поскъпване отбелязват имотите в широк център, „Червен площад” и „Владислав Варненчик”. На трето място по най-голямо повишение на цените е Пловдив – там ръстът е 14,29%, а средната цена е 571,33 евро/кв.м. В Бургас средната цена е нараснала с 11,2% до 596,65 евро/кв.м. Очакванията на агенцията са в близко бъдеще на пазара в големите градове да излязат жилища, построени преди 2-3 години и закупени с инвестиционна цел. Сред по-малките градове в страната най-голям ръст на цените е регистриран в Русе – 41,08 на сто до средна цена от 565 евро/кв. м. Това е и най-голямото поскъпване в страната. На второ място по поскъпване сред по-малките градове е Стара Загора (22,58% до 595,96 евро/кв. м). В Плевен жилищата са увеличили стойността си с 18,35% до 454,72 евро/кв. м, а в Сливен – с 14,68% до 408,29 евро/кв. м. Пазарът в малките градове ще остане атрактивен и през тази година, като цените там ще продължат да нарастват, и то с по-големи темпове от тези в големите, прогнозират от Адрес. Най-скъпият имот, продаден от агенцията през миналата година, е къща за 1,3 млн. евро в столичния квартал „Драгалевци”, а най-скъпият апартамент е в центъра на София за 560 хил. евро. Най-евтината продадена през 2007 г. къща е в област Ловеч и е на стойност 1500 евро, а най-евтиният апартамент е гарсониера във Велико Търново, купена за 8300 евро.