Вицепремиерът Симеон Дянков се закани да провери защо цените на захарта у нас са толкова високи и не се влияят от котировките на световните пазари.
В отговор на въпрос на депутатката Цвета Георгиева от “Атака” дали държавата може да наложи пределни цени на някои стоки, Дянков заяви, че Министерството на финансите ще извърши независим анализ как се формира цената на захарта. Данните в най-скоро време щели да бъдат готови и представени.
Цената на едро на захарта у нас стигна 2,23 лв./кг в началото на юли, а на дребно е около 2,50 лв. Скокът от началото на годината, когато сладката стока се продаваше по 1,40 лв./кг, е с цели 58%. В евро цената у нас е около 1,20 за кг, докато в съседна Гърция най-доброто качество струва 85 евроцента. Това кара пчелари от Смолянско да купуват чували със стока от южната ни съседка. До съседна Македония пък прескачат от Кюстендил. Там килото се продава по 1,50 лв./кг.
“Нямам логично обяснение за нелогичното поведение на дадена стока - коментира Антонина Белопитова от Софийската стокова борса. - Факт е, че когато по световните борси цените на захарта растат, тук намаляват и обратното - когато у нас се качват, в Лондон падат.” Поскъпването на захарта по световните борси започна от началото на 2009 г. и в края на годината нерафинираната захар стигна $ 600 за тон, а рафинираната - $ 700.
През същия период в България цената на сладката стока намаляваше и през цялата 2010 г. се радвахме на евтина захар - между 1,36 и 1,39 лв. за кг на едро, докато на западняците им горчеше. Така регистрираното повишение у нас за цялата 2010 г. бе едва с 10%, докато на борсата в Лондон е с 16 на сто. Този факт явно е направил впечатление на вицепремиера. Но не е ясно защо е поръчал финансовото министерство да анализира цените, след като самият той призна, че друг орган се занимава с пазарните злоупотреби. “Единственият орган, който може да установи монополно или господстващо положение, е Комисията за защита на конкуренцията”, каза Дянков. (Труд)