Без бебета в домовете за изоставени деца. Вместо там, новоредените да отиват в приемни семейства. Това е една от целите на държавата, набелязана в новия Закон за закрила на детето, обявена от социалния министър Тотю Младенов по време на представянето на концепцията за държавната политика в областта на правосъдието за детето.
В изработването й участват широк кръг специалисти и експерти, между които са министърът на правосъдието Маргарита Попова, омбудсманът Константин Пенчев, представители на заинтересованите институции, на неправителствения сектор, правни експерти и представители на Министерството на правосъдието от Франция.
Стремежът ни е да не се изоставят децата още от раждането в домовете, добави Младенов. Приемната грижа, според него, се развива с доста бързи темпове през последните две години и това е една от алтернативите за изоставените деца, ще се прилагат и другите форми - осиновяването, дневните центрове от семеен тип.
Вече е изчистена концепцията за новия Закон за детето, започнали са работа вече проектите за социално включване, с което ще се подобри както закрилата, така и правата на всички деца, посочи министър Младенов.
"Всяко дете може да бъде върнато от криминогенния път, по който е тръгнало, стига държавата да следва устойчива политика на превенция, на приоритет на възстановителните мерки пред наказателните и да закриля неговите права. Ние не знаем какво всъщност правим за защита на правата на децата в България, полагаме усилия за тях, които са невидими, но резултатът е разочароващ". Тази теза защити Ива Пушкарова, адвокат в областта на наказателното право, по време на представянето на концепцията
Според министърът на правосъдието у нас Маргарита Попова на нас ни трябват законодателни и институционални мерки, за да има работещо правосъдие за децата в България. Трябва да чуем психолозите и психиатрите, които са в центъра за разрешаването на тези проблеми. Реформата в тази сфера и ангажиментът на всички институции са абсолютно наложителни, смята още Попова.