Част от заключенията в доклада за напредъка на страната ни в правосъдието и борбата с корупцията и престъпността щяха да бъдат други, ако комуникацията между правителството и Европейската комисията (ЕК) беше по-добра.
Така председателят на Върховния касационен съд (ВКС) проф. Лазар Груев обясни по-острия тон на последния доклад на Брюксел, нескривайки резервираното си отношение към управляващите.
"Комуникацията с ЕК се води от правителството, а не от съда. Необходими са подобрения в това отношение", бе коментарът на шефът на ВКС.
Една от критиките в доклада бе, че българските магистрати трябва да преминават през задължителни обучения, за да задълбочат специализацията си.
"В началото на мандатите ни с главния прокурор Борис Велчев се срещахме с еврокомисаря Франко Фратини и никой не виждаше нещо страшно в това", обясни Лазар Груев и се ангажира да активизира всички свои контакти в опит да се подобри взаимодействието с европейските партньори.
Груев цитира и статистиката, която сочи, че съдебната система е разгледала 15% повече дела през 2010 година, а 26% е увеличението на решените в разумния 3-месечен срок.
Председателят на ВКС, подобно на главния прокурор, каза, е очаквал докладът да отчете в по-голяма степен огромните усилия на съдиите.
Подобно на Велчев и той изрази своето разочарование, че ЕК не е отбелязала усилията на прокуратурата.
Според Груев всички институции, ангажирани с борбата срещу престъпността и корупцията трябва да работят заедно, според конституционните си правомощия. С уточнението, че първото, което трябва да се случи у нас, е да се осъзнае думата "заедно", а след това да се говори за комуникация с ЕК.