
Ju_19

Шегичкааа! Знам, че само като видите това заглавие, плюенето ще започне мигновено. Знам още и, че шегичката е черна и на мнозина ще им се види неуместна. Само че истинският въпрос наистина не е в това как наистина да си съкратим живота, а какво да направим в обратната посока. Защото неизменно и ежедневно чувам непрестанни съвети и предупреждения, че на нашата възраст (късен тийн) правим много вредни и нездравословни неща, които зорлем ни съкращават живота. Та затова избрах да започна така, защото ако подходя с „няколко съвета за здраве, красота и дълголетие”, няма да обърнете достатъчно внимание. Впрочем и аз не обръщам, когато нашите все ми натякват, че прекомерно говоря по телефон, седя на нета и пр., и пр. Това, че се разсейвам и не ги отразявам обаче, не означава, че периферно не съм ги чула. И понеже напоследък се случват неща, които идват като знаци затова, че здравето трябва да се пази независимо от възрастта, реших да обобщя най‒коварните ни врагове. То е ясно, че няма останем forever young, колкото и да ни се ще:
‒ Телефонът ни е враг: е, попреувеличено ми се струва, но иначе е факт, че от поне две години са обявени категорични доказателства за вредите, които нанасят върху здравето мобилните телефони и антените за тях. Здравните власти в Германия, Франция, Швейцария, Гърция, Израел и други държави настояват мобилните телефони да се използват по-рядко, особено от децата. В някои от тях пък даже предявяват желание да забранят със закон използването им от малки деца до определена възраст.
‒ Алкохолът също: Навремето била много модна следната закачка в рими: „Алкохолът враг на пола, но не с плодов сок ще направиш полов скок”. Звучи ретро, но е излишно да си въобразяваме, че и нашите родители не са попийвали яко на млади години по техните купони (които наричали терени) или лятно време. Специалистите казват, че границата на опасното пиене била индивидуална, което си е факт, но общо взето става дума за количеството алкохол, което черният дроб не може да разгради от едно пиене до следващото. Злоупотребата с алкохол наистина може да е опасна, факт е, че смъртните случаи, вследствие на редовно обръщане на чашката не са малко, а и уврежданията са сериозни. Кофти е, че за някои хора здравото пиене е въпрос на престиж и авторитет. Но по‒малко и по‒рядко е приятно. Биричка в жегите или коктейлче, мммм...
‒ Цигарите убиват бавно ‒ това го пише на всяка кутия. Предполагам, че и тук просто не бива да се прекалява. Някъде прочетох, че тютюнът съдържал коктейл от разнообразни отровни и радиоактивни вещества, чийто брой достига 4000. Гадничко! Друго си е да дръпнеш чат‒пат едно наргиленце. Хем ароматно, хем не пристрастява.
‒ От трева пък се затъпява и то доста. Спровете по темата са многобройни, едни казват, че в умерени количества ДОРИ е полезна, други пък твърдо защитават тезата си, че от марихуаната се уврежда така наречената short‒term memory (паметта за скорошни събития). По‒склонна съм да вярвам на второто, тъй като ми се е случвало да общувам с тревомани, неотличаващи се кой знае с какъв умствен капацитет. Други пък сами признават, че откакто пушат джойнт, забравят дребни неща много повече от преди. Казвали също, че тревата не пристрастявала. Защо тогава от веднъж месечно се стига до през ден?
‒ Солариумът е кофти! ‒ Изкуственият тен се оказва много по-опасен от естествения по отношение на риска от заболяване от рак на кожата. Съвременните лампи излъчват 15 пъти повече ултравиолетови лъчи, отколкото слънцето и по този начин за 30 минути организмът получава средната дневна доза ултравиолетови лъчи. Със солариума било свързано и увеличаването на заболеваемостта от меланома при хора до 40 години и рак на кожата при жени до 20 години. От друга страна няма нищо по‒хубаво от бронзов загар, но май летният тен е достатъчен, нали? Не, че и слънцето не било вредно, но това е друга, също не по‒малко обсъждана тема.
‒ Дрогата е смърт ‒ това е известно по презумпция. Толкова е говорено и писано, че ако човек иска да се откаже само на базата на прочетенето, сигурно моментално ще го направи. Ама не е толкова лесно. Наркотиците са психоактивни вещества, които потискат или стимулират централната нервна система, а продължителното им приемане може да доведе до привикване и пристрастяване – наркомания. И тогава става страшно... Затова по‒добре да не се пробва, защото няма гаранция, че ще е веднъж! А започне ли се...не ми се мисли просто!
Какво вреди още ли? Хм, какво ли не ‒ телевизор, храни със и без ГМО, интернет и още, и още... с други думи ‒ животът е вреден! И за да не прозвучи като оплакваческо слово, призовавам само към по‒умерено „използване” на всякакви вредни и невредни съблазни. Все пак всички си мечтаем за дълголетие и щастие, нали?