Хората сами не искат да са на граждански договор, но са притиснати от обстоятелствата.
Казусът около „Лукойл" се върти около предварителното изпълнение, обяви по НТВ омбудсманът Константин Пенчев, според когото трябвало да се мине по цялата процедура. В момента за „Лукойл" се приема, че има лиценз, а на 31 август съдът ще се произнесе по същинския спор правилно ли е отнет лиценза или не. Този въпрос е от голямо икономическо значение, но всички трябва да спазват закона, каза Пенчев.
Когато има вече гласуван закон, не може да се казва - няма време, скъпо ми е, евтино ми е, просто законът важи за всички, каза Пенчев и подчерта, че като омбудсман не може да направи нищо по този казус. Мога да защитавам гражданите, когато са тормозени от администрацията, и то само на територията на България, добави той.
Хората сами не искат да са на граждански договор, но са притиснати от обстоятелствата, продължи Пенчев. Когато аз съм осигурен на половин работен ден, ако, недай боже ми се случи нещо, плащат другите българи. Но не трябва да се прехвърля тази тежест само върху гражданите, трябва да се помисли много сериозно и върху идеята за санкции над работниците. Държавата трябва да впрегне всичките си ресурси в това отношение, защото, когато има воля, тя е много по- силна.
Крайно време е да прибегнем към референдума, като форма на демокрацията, каза още омбудсманът.
Много са жалбите срещу доставчиците на обществени услуги: електро- и топломонополистите, продължи Пенчев и осведоми, че основно бил засегнат въпроса, дали става дума за периодични плащания на равни срокове, но и на равни суми. Трябва да се вземе веднъж завинаги точно решение, а не да гражданите да зависят от настроението на съдията. Давността не се прилага служебно, заключи омбудсманът.