Той намекна дори за социални недоволства; според него проблемът щял и да се задълбочи. Решението за обнародване на промените в осигурителния кодекс в този му вид обаче било необходим компромис.
Държавният глава Георги Първанов обяви, че няма да се възползва от възможността си да наложи вето върху промените в Кодекса за социално осигуряване, въпреки че не ги одобрява, защото приетите промени не само не отговаряли на обществените очаквания, но било възможно да предизвикат значимо обществено недоволство сред пенсионерите.
С този закон не се помагало на нуждаещите се от социална закрила пенсионери, майки, болни, работещи в тежки условия на труд и други категории лица, а само на част от тях. Вече две години пенсиите не са увеличавани и индексирани и поради инфлацията те реално намаляват. Така, вместо адекватна грижа и закрила от държавата, пенсионерите са принудени да плащат допълнително високата цена на кризата и неспособността на управляващите да се справят с нея, смята Първанов.
Президентът категорично не приемал политиката на управляващите да не прилагат от началото на техния мандат действието на разпоредбата на осигурителния кодекс, която предвижда всички пенсии да се осъвременяват всяка година по т. н. швейцарско правило - с процент, равен на сбора от 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на инфлацията през предходната календарна година.
"Вместо това, сега предизборно се увеличават доходите само на една част от пенсионерите - на вдовците и вдовиците", казва той.
Той е съгласен, че самотно живеещите възрастни заслужават да бъдат подпомогнати приоритетно, но не приема, че няма помощи за семействата, в които и двамата съпрузи получават минимални или много ниски пенсии.
Държавният глава коментира още, че с приетите мерки не може да се реши и създаденият през последните две години нормативен хаос с т. нар. неправомерно получени обезщетения за гледане на деца, настанени в детски заведения, и не може да се преодолее напрежението, което се създаде сред майките.