950 села губят право да си избират кмет наесен, тъй като не отговарят на новото законово изискване в тях да има 350 жители.
Това показала проверка в списъците на Главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” (ГРАО). Те обхващат броя на лицата с постоянен адрес към 21 юни и са направени в изпълнение на решение на Централната избирателна комисия. Съобразно тях изборните надзорници ще насрочат гласуванията за местна власт на 23 октомври, пише в. 24 часа.
Досега кметове си избираха селата, в които живеят постоянно поне 150 души. С прокарания от ГЕРБ Изборен кодекс обаче изискването бе завишено на 350 души. Мотивът бе намаляване на разходите и по-добра координация с общинската администрация, която ще назначава служебно кметски наместници в малките села.
Оказва се, че новата разпоредба засяга около 1/3 от кметствата, тъй като на последните местни избори е гласувано за 2905 кметове на населено място. Най-пострадали от нея са живеещите в Хасковска област. Там 68 села губят право да си избират кмет. На някои от тях не им достига буквално един жител, като например на Голобрадово, община Стамболово. От 18 села в община Харманли, в които през 2007 г. е гласувано за кмет, сега пък остават само 6.
Кърджалийска област, която също е с традиционно смесено население, пък губи 55 села от прекия вот. 14 от тях са в община Крумовград. Преди 4 г. там са гласували за 48 началници на кметства, а сега ще избират 34. В област Разград обаче отпадащите села са едва 11, като 6 от тях са в едноименната община. Дори в Софийска област 60 села вече не отговарят на изискването да могат да си избират градоначалник и също ще трябва да разчитат на спуснат от общината надзорник. Най-много са в община Самоков - 11, сред тях е Белчин с 334 жители. В Белоградчик пък ще се гласува само за общински кмет, тъй като и четирите села, които до момента са избирали кой да ги упрявлява, не покриват изискването за 350 жители. Общо за Видинска област 35 населени места губят право да си избират кмет.
Във Варненска и Великотърновска област те са по 36. Местната власт в Провадия ще трябва да осигури кметски наместници за 10 села, а колегите им от Търново - за 11. Бургаска област 48 от сегашните кметски места се закриват. 12 от тях са в община Карнобат, в която на миналите избори се е гласувало за 20 началници на кметства. 45 населени места от област Благоевград също не преминават прага от 350 жители. Сред тях е живописният град Мелник, който години наред успяваше да си осигури собствена власт. Сега обаче няма да може, тъй като има 235 души с постоянен адрес там. В община Петрич пък от 31 сегашни кметове през октомври ще се гласува само за 20. Според регистрите на Врачанска област 33 населени места нямат достатъчно жители, за да продължат да си избират кмет. 12 от тях са в община Мездра, където преди 4 г. се е гласувало за общо 23-ма началници на кметства.
В областите Кюстендил, Ловеч и Монтана отпадащите от изборите села са съответно 29, 35 и 33. В Пазарджик на изискването за 350 жители не отговарят едва 15 селища. По-малко са в Плевен - 13, Силистра и Русе - по 14, и Разград - 11. Смолянска област обаче се нарежда сред губещите много села със собствени кметове. Там са 53, като 15 от тях са в едноименната община, 12 в Мадан, а 10 в Неделино. 51 селища ще имат служебни кметове в област Стара Загора, а 41 - в Търговище. В Ямболска и Шуменска област няма да могат да гласуват за градоначалници съответно в 35 и 19 населени места, пише 24 часа.