В условия на криза еврофондовете са почти единственият свеж ресурс за капиталови разходи на местната власт. От тази възможност най-добре се възползват кметове от ГЕРБ и БСП, като челната тройка оформят общините Габрово, Бургас и Попово.
Около една трета от всички договорени и изплатени евросредства по седемте оперативни програми са отишли в общините, показват данните в ИСУН към края на юли 2011 г. Благодарение на тези средства кметовете могат да оправят течащите ВиК тръби, да запълнят дупките по улицата, да стегнат неугледни училища и детски градини.
Справка в публичния модул на информационната система за управление на еврофондовете ИСУН показва, че кметовете на трите общини-отличници са се справяли еднакво добре както по времето на управлението на тройната коалиция, така и при правителството на ГЕРБ.
.
Всичките 264 общини в България са кандидатствали за еврофинансиране. От тях 21 не са успели да спечелят нито едно евро. Това са основно малки селски общини, като единственото изключение е Симеоновград.
Общо кметовете са сключили 1173 договора за над 2.77 млрд. лв. От тях до 243 общини реално са стигнали 664 млн. лв.
Парите от еврофондовете са и силен предизборен коз. Правителството разполага със силни лостове за насочване на тези средства в желана от него посока, което му дава допълнителен ресурс за политически натиск. Появиха се твърдения, че управляващите притискат кметовете на други политически сили да преминат в техния лагер, ако искат да им бъдат одобрени европректите и да получат финансиране.
"Имаме феномен - крадене на кметове”, заяви наскоро лидерът на БСП Сергей Станишев в интервю за в. "24 часа", като изтъкна, че управляващите прибягват до натиск, за да "превербуват" кметове.