Шведската медийна група "Бониер бизнес прес" е продала вестник "Пари", който за по-малко от година от най-успешен български финансов вестник се превърна в медиен маргинал, с минимален тиражи и читатели.
След като предишният собственик Валентин Панайотов и дългогодишният главен редактор на “Пари” Стефан Неделчев напуснаха вестника, той бе повлечен към дъното от Лилия Апостолова, вдовица на убития през 2000 година бизнесмен Кристиян Маслев. Той се прочу с първата в българската история кражба на приватизационен фонд, извършена заедно с покойната Надежда Георгиева, приближена на Алексей Петров и Никола Филчев.
"Икономедиа", чийто мажоритарен пакет беше продаден през миналата година, е купила в."Пари" след неуспешни опити на "Бониер бизнес прес" да продаде вестника на няколко медийни групировки и на Христо Грозев, миноритарен собственик на "Труд" и "24 часа", пише БЛИЦ, позовавайки се осведомени източници.
Фалиралият бизнесмен Иво Прокопиев, който забягна от кредиторите си в Сингапур, продължава да контролира "Икономедия". Той се канел да назначи като изпълнителен директор на фирмата Лилия Апостолова, близка приятелка на съпругата му Галя. В знак на недоволство от връщането на бившата им колежка 8 журналисти от в."Капитал" напускат.
За главен редактор на в."Дневник" с притурка "Пари" се гласи Иван Бедров, бивш журналист от фалиралата Ре:тв и заместник-главен редактор на в."Пари". За нов главен редактор на в."Капитал" се спрягат Иван Михалев и Алексей Лазаров.
Подготвят се 30% съкращения във в."Дневник", като ще си отиде и някой от досегашните заместник-главни редактори: Румяна Червенкова, Мария Велковска, Петър Карабоев, Тодор Тодоров.
В уебсайта на Bonnier business press е написано, че тиражът на в."Пари" е 2600 бройки. Според информирани обаче от тях се продават едва 800, а на 20-ата година от създаването си медията е в тотален крах, съобщава агенция Блиц.
По тяхна информация преговорите за окончателното завършване на сделката ще завършат след две седмици. Те са водени от Иво Прокопиев, но заедно с него са наследникът му като председател на КРИБ Огнян Донев, шеф на "Софарма" - съсобственик на "Труд", "24 часа" и сателитните им издания, и банкерът Левон Хампарцумян, който кредитира сделката за т.н. ВАЦ-ови вестници.
Иво Прокопиев и Левон Хампарцумян искаха да създадат "лоу кост" банка при тройната коалиция, но не получиха лиценз от БНБ. Христо Грозев и Карл фон Хабсбург пък водят дела срещу Огнян Донев и Любомир Павлов за собствеността на Вестникарска група България, която издава в."Труд" и в."24 часа".