„За македонистичните работи” и „Шашма” на Младен Сърбиновски са преведени от региолект на книжовен български език и разказват истината за историята и съвремието в нашия регион.
Ана Кочева
В разстояние буквално на няколко дни на българския книжен пазар се появиха две книги от известния вече и у нас писател и публицист от Р Македония Младен Сърбиновски. Първата всъщност е сборник с есета и се казва „За македонистичните работи” (реплика към „За македонцките работи” на небезизвестния Кръсте Мисирков, един от радетелите на т.нар. македонски книовен език. В Мисилковия оригинал се обяснява: „Книгата ги претставува погледите на еден од најголемите македонисти и национални дејци кон македонското прашање, националната свест и пред сè кон македонскиот јазик. Во книгата се обработува тематиката за основање на стандарден македонски јазик, правопис и азбука”.) "За македонистичните работи" на Сърбиновски обаче е дълбок анализ на причините, поради които днес Македония е на балканската опашка в икономическо и дипломатическо отношение, но и романтичен поглед към някои български реалии, за които сякаш сме загубили сетива. Есето му "Славейкова България" е най-яркото доказателство в това отношение.
Втората книга е роман, издържан в най-добрите традиции на литературното творичество. Нарича се „Шашма” и по думите на самия Сърбиновски за Frognews.bg става дума за един истински антропологически роман, в който може да се види или изживее, посредством образите на романа, съдбата на мнозинството от населението по течението на Вардар. Той е населен от исторически личности и събития, а през призмата на обикновения човек се интерпретира съдбата на хората в региона и на отношенията им с останалите отвъд техните граници български предели. Появяват се Александър Караджорджевич, Ванче Михайлов, Владо Черноземски, цар Борис и още много действителни лица, преплетени в романното повествование.
"Радикалният национализъм на властващите тук антиевропейски македонисти е причината, доунищожаваща техния народ. Те са пречката тази земя да изостава с десетки години и да не влиза в Европейския Съюз. Началото на европейската кървава история е егзодусът на евреите през първия век от тази световна ера. Римляните, суперсила тогава, разрушават по‒малката идеология, еврейският монотеизъм ни разбърква по света, но тъкмо еврейската идеология за единствения бог по‒късно разрушава самата римска империя, щом същият този монотеизъм се разпространява и там. Това е християнството, създадено в Юдея. Идеологията побеждава с меч, но идеите през подземни пътища почват да гризат от кървавата военна победа, която пак е свързана с нас, както тук в тази Еврейска махала под нас. Двустранната вина е изчезнала у тукашните народи, те не са помогнали на евреите, когато им е било най‒тежко, но нямат вина за това, Важното е, че при тях няма антисемитизъм. Сега европейските идеи са най‒големият враг за македонския обществен климат, нетолерантността във вид на уличен национализъм е храна за вътрешната им рана и колкото и да изглежда безопасна за Европа, тя все пак си е нейна раничка, хемороид на ануса й. Европа има доста такива странични исторически джобове, тя е най‒дълбока по тия плитчини и сама ще се натъква на тях в бъдеще. Уж са малки и безопасни за нейното здраве, но от тях задникът й постоянно ще кърви, те постоянно ще я дразнят.", обяснява аналитично Сърбиновски в романа си.
Младен Сърбиновски е роден в 1958 година в положкото село Вруток, край което се намират изворите на Вардар. Той учи социология във Философския факултет на Университета „Свети Кирил и Методий” в Скопие. Влече го обаче журналистиката и писането на книги. Започва работа в Македонската телевизия като новинар в редакцията за наука до 2000 година, когато става директор на Народната и университетска библиотека „Свети Климент Охридски”. Година по-късно става заместник генерален директор на Македонската телевизия. В 2002 година отново се връща в новинарството, но този път в сектора изследване и развитие на Македонската телевизия, което е понижение заради книгите, които междувременно пише и издава и заради позициите му, определяни в Македония като „пробългарски”. А това е голям грях, който се наказва особено сурово.
Всъщност Сърбиновски е автор на няколко книги: „Година от 13 месеца“, „Крали Марко“, „Хитър Пейо“, "Македонските авгиеви обори", „Македонският Фауст“, която е посветена на Венко Марковски и други. В тях той последователно отрича постулатите на македонизма и показва българските корени на македонците и измислените основи на македонската нация. От 15 май 2010 г. е един от водещите на предаването Облаче ле бяло на телевизия СКАТ.
За Сърбиновски у нас се заговори повече, когато той пожела да замени българката Спаска Митрова в затвора „Идризово”. „Аз съм готов да излежа 3-месечната присъда на Митрова, а тя да бъде с детето си”, каза дословно той, когато още в началото, започна сагата Митрова.
Самият Сърбиновски също е трън в очите на властимащите в Македония. Въпреки че е бил неведнъж малтретиран по всевъзможни поводи, които в Македония не е трудно да се изфабрикуват, въпреки че е бил изхвърлен от работа и станал най‒атакуваната личност в Македония, писателят твърди, че може да се сметне за чест, че в Македония той не е взел никакви награди за литература, че негови драматургични текстове са изваждани от репертоарите на театрите... “ Но силата на изкуството може да извоюва много по‒големи пробиви и победи отколкото всичките медийни и какви ли не други оръжия на света”, философски разсъждава за Frognews.bg писателят, когото след романа му „Шашма” у нас критиците сравняват не с кого да е, а със самия Димитър Талев. В предговора към българското издание професор Радослав Радев пише дословно: “Нищо не може да спаси една идея, ако романът е слаб. С тази талантива творба е спечелила голямата литература. Надявам се българският читател да се увери в това.“
А българският читател наистина може да го направи. „Шашма” е издадена от изтъкнатото университетско издателство “Св.Св.Кирил и Методий“ от Велико Търново и вече е на книжния пазар за познавачите на историята, ценителите на високата литература и за всички читатели, които искат да научат истината за “бурето с барут”, което все още дреме на Балканите. “За всички тези над 150 години тайно се работи по проекта за фабрикуване на истории и нации, но сега с цялото завземане на властта в ръцете на ВМРО, дойде време той да стане и официална държавна политика. И с него, и с тази антиевропейска стратегия Македония в момента е най‒изолираната държава”, казва аналитично Сърбиновски, който все пак вярва, че неговите книги са “малка утеха в тази наша всеобща катастрофа”. И накрая издава само пред Frognews.bg, че следващата му книга, която се надява да завърши до Нова година, е посветена на интересната съдба на още едно велико балканско чедо – майка Тереза.