7 от всеки 10 студенти в Гърция смятат да си търсят работа в чужбина. Младите вече не виждат основание да остават в родината си.
Константинос Киранакис е решил - за него вече няма място в една страна, в която през ден общественият живот се оказва парализиран от поредната стачка или протестна демонстрация, в която вече не може да се разчита на администрацията, и в която не работят вече нито магазините, нито университетите. 24-годишният абсолвент се смята за представител на онова поколение, което "трябва да плаща за грешките на своите родители". Едно поколение с мрачни изгледи да намери мястото си на местния трудов пазар.
По-добре безработен на Запад, отколкото на работа в Гърция
Киранакис е завършил право в Атинския университет, но отдавна е загубил доверието си в Гърция като правова държава. "Професорите ни късат на изпити, защото работят и като адвокати и се страхуват от конкуренцията на младите", казва Константинос Киранакис. Записал се е в опозиционната партия "Нова демокрация", повишава квалификацията си в частен университет, където учи дигитални телекомуникации, и работи на свободна практика в една едва прохождаща технологична фирма. "Гърция не е добро място за млади и креативни хора с нови и нестандартни идеи", убеден е Киранакис.
Но и шансовете му да си намери подходяща работа са минимални. В една страна, в която през второто тримесечие на тази година безработицата е достигнала рекордните 16.3%, почти всеки трети на възраст между 15 и 29 години е без работа. Икономистът Янис Стурнарас смята безработицата сред младите хора за най-сериозния социален проблем на Гърция. Последиците от това той усеща в собственото си семейство - и двете му дъщери са напуснали страната, едната е избягала в Англия, а другата в Австрия. За връщане в Гърция и дума не дават да се обели.
За разлика от предишни изселнически вълни сега бягат младите и образованите хора. Прочуване на социологическия институт "Капа рисърч" показва, че 7 от всеки 10 студенти в Гърция смятат да си търсят работа в чужбина. "Най-умните глави" на Гърция вече не виждат основание да остават в родината си. Страната е заплашена да изгуби едно цяло академично поколение. Един висшист на запад печели много повече, отколкото в Гърция. Освен това в чужбина той е по-добре защитен социално. Затова и много популярен тези дни в Гърция е следният девиз: "По-добре безработен на Запад, отколкото на работа в Гърция!"
Гръцки парадокси: дипломата не е предимство, а недостатък
Към това се прибавя и проблемът с университетските дипломи. Много гръцки работодатели избягват да назначават висшисти, тъй като не желаят потенциални кариеристи, ламтящи за високи заплати. Затова в Гърция дипломата за висше образование вече не е предимство, а по-скоро недостатък. Това обяснява защо много висшисти премълчават академичната си подготовка, когато кандидатстват за работа. "Понеже Гърция вече не ни предлага никаква сигурност, по-добре е да нямаме нищо общо с нея", казва Константинос Киранакис.
Емилиян Лилов, Deutsche Welle