Завършилите у нас медици да останат да работят в страната поне 5 години, настояват лекари.
Българските медици бягат в чужбина поради комплексни причини - не само заради заплащането, но и поради трудностите в реализацията на младите лекари и факта, че трябва да работят с остаряла техника, без възможност да участват във внедряването на нови технологии, което по света се случва ежедневно, обяви по БНТ проф. Генчо Начев, директор на болница „Света Екатерина". За негова радост в болницата, нямало напуснали колеги в чужбина за последните пет години, увери професорът.
Д-р Ивелина Георгиева, експерт от Министерството на здравеопазването се съгласи с колегата си и подчерта, че лекарите държат да работят в подредена система. По данни на Министерството на здравеопазването средно 500 лекари на година взимали удостоверение за признаване на квалификация в ЕС, но не всички, които си издавали такова удостоверение, заминавали да работят навън. Някои оставали у нас. Въпреки това имало тревожна тенденция и се правело всичко възможно тя да бъде овладяна. Основен приоритет за задържането на медиците у нас е създаването на условия за специализация на младите лекари, каза Георгиева.
Има процес на отлив в медицината в Западна Европа и САЩ, но у нас това не е така, каза ректорът на Медицинския университет в София проф. д-р Ваньо Митев. Според него нямало абсолютно никакъв проблем с набирането на кадри заради огромния интерес към лекарската професия. Поне за университетските болници да не се поставят допълнителни препятствия по отношение бройките на специализации, поиска от МЗ той. Завършилите у нас медици да останат да работят в страната поне 5 години, настоя проф. Митев.