Някои от т.нар. ДС-посланици, които бяха върнати в България със заповед за служебно пътуване от външния министър Николай Младенов, отново са се върнали в ръководените от тях мисии.
Днес говорителят на външно министерство Весела Чернева не отрече, че има посланици, които са били изпратени за кратко обратно на мястото на акредитация, но със задачи от различен тип, включително свързани с тяхното окончателно отпътуване. Тя обаче отказа да посочи точния им брой, като подчерта, че до края на годината в България ще бъдат върнати всички 37 посланици, чиито имена бяха обявени от Комисията по досиетата.
"Ръководителите на нашите представителства са и материално отговорните лица в тях, има сметки за приключване, но както е казал външният министър и той ще спази това - до края на годината ще се приберат в България", заяви още Чернева.
По информация на Меdiapool към края на септември петима от посланиците, намиращи се в служебно пътуване до Българи, са се завръщали за кратки периоди до държавите, където са акредитирани, във връзка с изпълнение на служебни задачи.
По-рано тази година стана ясно още, че някои от посланици – агенти на ДС, са пътували и без да уведомят външния министър.
В момента се очаква решението на Конституционния съд дали промените в Закона за дипломатическата служба, които ограничават работилите за ДС да заемат определени висши постове в системата на външно министерство, включително и да бъдат назначавани за посланици, отговорят на конституцията.
Съдът бе сезиран от БСП и ДПС. За съдия докладчик по делото бе определен Пламен Киров, бивш съветник на президента Георги Първанов.
По-рано Първанов, известен и като "Гоце" от времето работил за ДС, отказа да подпише указите за връщането на посланиците с досиета в България. Затова външният министър ги върна със заповеди за служебно пътуване.