Съветът на тройната коалиция ще проведе разширено заседание в Хисаря днес и утре. На сбирката ще бъде обсъдена актуализираната управленска програма на правителството.
Освен лидерите на БСП, НДСВ и ДПС - Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган, в дебатите ще участват още партийните ръководства, министрите, шефове на парламентарните групи и комисии в НС.
Това съобщиха от правителствената информационна служба.
На заседанието ще бъде обсъдена актуализираната управленска програма.
По време на днешното събиране ще бъдат разгледани приоритетите и необходимите
законодателни промени за повишаване на доходите и качеството на живот,
подобряването на бизнесклимата и потенциала за растеж. Ще бъдат дискутирани и
възможностите за повишаване на качеството на здравните услуги и тяхната
ефективност и модернизирането на образованието и обучението за изграждане на
икономика на знанието.
Утре
вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин ще запознае
участниците в заседанието със ситуацията в Косово и българската позиция.
Председателят на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева ще
представи предлаганите от нея мерки за развитие и управление на спортния
тотализатор. Шефката на Агенцията по
туризъм Анелия Крушкова ще изложи проекта на стратегия за развитие на туризма.
Съветът на коалицията ще обсъди и въвеждането на данък върху необработваемата земеделска земя, съобщи пък Дарик радио. Предвижда се също до края на мандата на БСП, НДСВ и ДПС да бъдат приватизирани „Булгартабак", БМФ и „Топлофикация" -София. Приходите от продажбите на държавните дружества и тези от концесиите да бъдат използвани за справедливо обезщетяване на собствениците на компенсаторни книжа и лихвоточки по жилищно-спестовни влогове. А остатъкът от средствата да се внесе в „Сребърния фонд" за подкрепа на пенсионната система, са част от идеите, които ще се обсъждат. Приватизация, концесиониране и публично-частно партньорство за болниците предлагат още управляващите.
На сбирката на тройната коалиция ще бъдат обсъдени и идеите за смяна на модела на финансиране на здравните услуги. Сред тях са намерения за преструктуриране на осигурителната тежест в полза на здравеопазването. Целта на коалицията е до края на мандата България да заеме едно от трите места на най-бързо развиващите се икономики в ЕС и да се нареди сред петте водещи държави в света по размер на преките чуждестранни инвестиции. Правителството си поставя задачата да създаде бизнесклимат, който да ни изведе сред седемте най-напредващи страни в общността. По неофициална информация смени на министри и зам.-министри в Хисаря не се очакват.