Няма накъде да се намалява администрацията и помощния персонал на БАН; у нас няма традиция бизнесът да финансира наука, отчете А. Христова от БАН, която прецени, че икономистът Г. Ангелов е неподготвен за този дебат.
Накъде повече да намаляваме администрацията и помощния персонал на БАН, попита по БНТ доц. Антоанета Христова. Колкото повече е обърната науката към практиката, толкова повече помощен персонал се налага, обясни тя.
Реформа невинаги означава съкращения, коментира икономистът Г. Ангелов. той каза, че образованието и науката по стара комунистическа традиция били разделени в БАН и университетите.
Ангелов, подгответе се, като идвате в предаване, ядосано контрира Христове. Тя посочи за пример САЩ, където наука се правела в научно-изследователски центрове, получаващи 95% субсидии, но не толкова в университетите, получаващи само 5%.
Отново говорим само за бюджета, а навсякъде по света науката работи с частния сектор и се финансира оттам, каза Ангелов. Това не отговаря на истината, отново заяви Христова. В България няма традиция бизнесът да я финансира; имало редица срещи с бизнеса, който бил позитивно настроен към науката, но нямал средства да я подпомага. България е на първо място по самофинансиране. Науката по самата си същност не е разход, тя е инвестиция, обяви Христова.
Frognews.bg