Днес има обществено недоверие към всичко, свързано с интеграцията на ромите заради случилото се в последните 20 г. Жилищният проблем на българските роми бил най-съществен, а добрите практики идвали от Унгария и Чехия.
Досега у нас винаги са реализирани множество стратегии за интеграция на ромите, които не са получили необходимия резултат, обяви вицепремиерът и председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси Цветан Цветанов по време на национална среща за представяне и обсъждане на проекта на Национална стратегия за интегриране на ромите в България (2012-2020 г.) и на план за действие към нея.
Въпросът все още стои и в годините на преход проблемите са се увеличавали. Необходимо е повече концентриране на усилията на държавата и на неправителствените организации. Реалностите днес са, че имаме обществено недоверие към всичко, свързано с интеграцията на ромите на база на случилото се в последните 20 г., каза още Цветанов.
Времената са трудни заради кризата и затова трябва да се възползваме от европейските средства за реализиране на тези секторни политики, както и да има интегриран подход при реализацията им. През последните две години заложихме на добрите практики, реализирани в страните от ЕС и консултации от Световната банка, която е наложила добри практики в Унгария и в Чехия, каза Цветанов и посочи жилищния проблем на българските роми като най-съществен.
Трябва да направим всичко възможно да се възползваме от европейската солидарност. По линия на МРРБ има проекти на стойност 16 млн. лева в четири общини, с които може да се даде начален старт за по-осезаеми резултати в сферата на интеграция на ромите, добави вицепремиерът.