Комплексната съдебно-счетоводна, икономическа, техническа и оценителна експертиза, на която основно се базират обвиненията в присвояване на над 11 млн. лв. чрез фалшиви счетоводни документи срещу бившия социален министър Емилия Масларова и още петима души, се оказа неадекватна.
От това стана ясно, че вещите лица трябва да оформят заключенията си наново, след като експертите Олга Петрова, Александрета Върбанчовска и Божидар Кънев поискаха още месец, за да съобразят становищата си с представените преди месец по делото актове за общо 170 извършени ремонтни дейности в социалния дом в Стара Загора.
Става въпрос за 64 акта, които удостоверят извършването на т. нар. скрити монтажни работи в обекта. Според защитата на подсъдимите без тези документи няма обективен начин да бъде изчислена общата стойност на извършения ремонт и вече изготвената експертиза на практика не отговаря на реалността.
Така съдия Димитрина Ангелова бе принудена да отложи делото за началото на декември, като задължи строителния инспектор Антоанета Дамаскинова, упражнявала надзора над ремонта на сградата, да предостави на експертите всички налични актове, тъй като според тях те са повече от 64.
Извън съдебната зала наблюдаващият прокурор по делото Калин Софиянски обясни, че въпросните документи не били събрани още по време на разследването, тъй като тогава не съществували.
По думите му първоначално проектът за ремонт на социалния дом в Стара Загора бил от категория 4, която не изисква съставянето на актове за скритите ремонтни дейности. След като прокуратурата образувала разследване обаче, регионалната строителна инспекция била сезирана, че строежът е неправилно категоризиран.
Последвала реакцията на Дамаскинова, която коригирала проекта на категория 3 и след това съставила всички липсващи актове, тъй като вече била длъжна. Според обвинителя това се е случило неправомерно чак след началото на процеса в съда, който тръгна по същество през април.
Софиянски добави, че сега вещите лица трябва, освен да пресметнат наново всички суми, и да установят дали 64-те акта удостоверяват реални или фиктивни дейности.
Преди края на заседанието в понеделник стана ясно още, че прокуратурата вече не държи на показанията на анонимния свидетел по делото, които бяха шумно анонсирани от държавното обвинение още в началото на разследването.
Според предварително огласената информация, въпросният човек трябваше да свидетелства за близките взаимоотношения между Масларова и подсъдимия заедно с нея бизнесмен Венцислав Драганов, чиято фирма "Стара Загора 2007" е изпълнител на проекта.
Така, след като основният и защитен свидетел Тодор Павлов в началото на май се отказа от показанията си, че е носел черни пликове с пачки от името на Драганов за Масларова, сега прокуратурата сама се отказа от "услугите" и на втория предполагаем очевидец на близостта между ексминистъра и бизнесмена.
Запитан каква е причината за отказа от този свидетел, Софиянски обясни, че твърденията в показанията му вече били потвърдени многократно от други доказателства по делото. Според неофициална информация прокуратурата просто не успява да открие въпросния човек, но наблюдаващият прокурор неотдавна отрече това и заяви, че има постоянна връзка с него.
Съдия Димитрина Ангелова уважи искане на адвоката на Драганов Емилия Недева и назначи единична съдебно-счетоводна експертиза, която да изследва движението на пари по сметките на три фирми на Венцислав Драганов през 2008 г., сред които е и "Стара Загора 2007".
Юристката поиска вещото лице да провери твърденията в обвинителния акт, според които свидетелят Павлов е взимал парите, предназначени за Масларова от Драганов, който пък ги теглел кеш от сметките на фирмите си.
Освен това защитата оспорва и мнението на прокуратурата, че бизнесменът е покрил свои дългове с част от присвоените от ремонта на социалния дом средства.
Недева изтъкна, че експертизата ще покаже, че по сметките на въпросните три фирми е имало достатъчни наличности, за да могат да си покриват всички текущи задължения. Въпреки възраженията на Софиянски, съдия Ангелова прецени, че подобни заключения са относими към делото.