Неправителствени организации започват инициатива за връщане на тоталната забрана за пушене.
Партньорският проект „Да върнем пълната забрана” за тютюнопушенето е подкрепен от филантропския фонд на Блумберг, САЩ, чрез Международния съюз против туберкулозата и белодробните заболявания. Това стана ясно по време на пресконференция по повод на Международния ден без тютюнопушене.
Проектът има за цел да събуди общественото отношение към проблема и да анализира ситуацията в България. Екипът търси и създаването на активна гражданска позиция за контрол на спазването на закона. Сумата, спонсорирана по проекта, който ще продължи две години, е 210 000 долара.
В момента, под натиска на туристическото и ресторантьорското лоби, у нас има частична забрана на тютюнопушенето в заведенията, като остава пълната забрана на тютюнопушене на работното и място и в обществения транспорт. В 15 от 27-те страни на ЕС е прието пълното ограничение за тютюнопушене.
Недялко Ташев - директор на фондация „Борба с рака", посочи, че ако през 1993 година раковите заболявания у нас са били 23 528, то през 2008 година са 34 576. Тоест 1,5 пъти е увеличаваното на раковите заболявания, което е един от най-високите проценти за Европа.
Според д-р Маша Гавраилова - старши анализатор на политики за намаляване на тютюнопушенето, когато един пушач е решил да не спира, нищо не може да го убеди. По думите й най-често консултации за отказване на цигарите търсят хора, които са се уплашили поради някаква заболяване. Тя посочи, че основната цел на намаляването на тютюнопушенето е да се ограничи рискът за непушачите, да се защитят тези, които са взели решението да не пушат.
Проектът "Да върнем пълната забрана" за тютюнопушенето на обществени места планира да създаде и интернет платформа, в която гражданите ще могат да подават сигнали във връзка с нарушения на действащите наредби за ограничаване на тютюневия дим.